S květinami napříč dějinami. Na bučovickém zámku uvidíte dobové aranže, vznikne i floristický manuál
Přesnou podobu květinových výzdob napříč historií studují vědci ze Zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně. Co nejvěrnější podobu floristického aranžmá typického pro baroko, renesanci nebo empír mohou od 4. července lidé vidět na zámku v Bučovicích.
Cílem vědců a floristů je vytvořit manuál pro kastelány, památkáře i soukromé majitele historických domů a vil. Podle něj by mohli lépe utvářet dobovou atmosféru.
„Růže byly charakteristické, slunečnice, chryzantémy, hortenzie,“ popisuje spolutvůrce manuálu floristického umění Jiří Martinek květiny v místnosti, která má ukázat barokní výzdobu.
Z každé místnosti cítí člověk jinou atmosféru a také dobu. Gotická místnost je plná bílých lilií, pro změnu raně středověká je plná trav a lučního kvítí. Renesanční jídelna zase klade důraz na symetrii.
„Pro renesanci jsou důležité čisté barvy – červené, bílé růže, spousta zeleně,“ popisuje Martinek. Historickou podobu tradičních květinových výzdob vědci hledají především v historických malbách. „Je to cenná studnice historických údajů, musíme ale dávat pozor, abychom měli umělce, kterým budeme věřit – třeba Rafael Santi, Sandro Botticelli, to byli skvělí umělci, kteří koncem 15. století malovali opravdu věrně. Máme trošku problém v baroku, kdy už umělci pochopili, že se dá dílo prodat, chtěli se zavděčit svým mecenášům,“ vysvětluje florista Slávek Rabušic.
Vědci sbírají také historické prameny o floristických postupech a sortimentu květin, které tehdy zahradníci používali. Způsoby, jakými dobovou květinovou výzdobu vytvořit a starat se o ni, budou součástí manuálu pro kastelány, památkáře i soukromé vlastníky. K dispozici by mohl být na konci příštího roku. Co by podle manuálu mohli floristé v budoucnu tvořit, mohou lidé na bučovickém zámku vidět do 12. července.
Související
-
Obnova bučovických lesoparků za 27 milionů korun je téměř hotová, vznikly nové cesty, altány i most
V Bučovicích dělníci dokončují obnovu tamních lesoparků Kalvárie a Hradisko. Projekt připravovalo vedení radnice řadu let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.