Režisérka audioknih Helena Rytířová říká: Mikrofon odhalí úplně všechno včetně kručení břicha
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byla spisovatelka a režisérka audioknih Helena Rytířová.
Jméno Heleny Rytířové znají milovníci slavných textů Marty Kubišové, Václava Neckáře, Hany Hegerové a dalších, jelikož je napsal manžel Zdeněk Rytíř. Ale šarmantní dáma vládne češtinou neméně dobře. Je totiž autorkou tří románů a věnuje se režírování audioknih, jejímiž interprety jsou takové osobnosti jako Pavel Soukup, Petr Nárožný, Martin Stránský a mnozí další. Jaké to je být u vzniku audioknih? Helena Rytířová o tom všem mluvila v rozhovoru s Jožkou Kubáníkem.
Hned v úvodu sympatická režisérka prozradila, že to byl její manžel Zdeněk Rytíř, který doma vybudoval studio, v němž se scházely ty největší osobnosti naší populární hudby a odtud byl přes režii dabingu jen krůček k režírování audioknih. „Je to ale nesmírně těžká disciplína. Herci musí sedět nehnutě stále ve stejné vzdálenosti od mikrofonu, nesmí šustit papíry, musí správně dýchat a věty musí být srozumitelné. A to nemluvím o tom, že mikrofon odhalí úplně všechno včetně kručení břicha,” směje se Helena Rytířová.
Zároveň se zamýšlí nad rozdíly mezi dnešní a starší generací herců. „Mám pocit, že ke správné češtině nejsou na školách dnešní mladí herci dobře vedení. A ty velké herecké osobnosti? Jsou spolehlivé, připravené, knihu znají a dělají si značky. Třeba si před začátek věty napíší otazník, aby nemodulovaly hlas až na jejím konci,” prozrazuje něco ze zákulisí. „Velcí herci jsou zkrátka ukáznění a je radost s nimi spolupracovat,” říká s respektem.
A jak přesně vypadá práce režisérky audioknih? „Nejdůležitější je vybrat správného interpreta, k tomu mě často vede intuice poté, co si knihu přečtu a pak bedlivě hlídám každé slovo, intonaci a někdy si dovolím i poradit,” vyjmenovává s pokorou Helena Rytířová a prozrazuje v rozhovoru i které české autory má nejradši a jaké tituly v jejím nahrávacím studiu právě vznikají.
Setkat se při práci s paní Helenou Rytířovou je obrovská radost. Když jsem měl to štěstí, tak jsem hned věděl, že ji musím poprosit o rozhovor, protože nikdo jiný neumí o knihách, hercích a zákulisí vzniku audioknih mluvit s takovou chutí, jako ona.
Jožka Kubáník
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu https://rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
KVÍZ: Co možná nevíte o českých populárních osobnostech?
Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se dozvíte, co na sebe v rozhovorech prozradily populární české osobnosti v pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka.
-
„Když dědu Bohdala poslali pro vepřový, donesl půl prasete,“ říká s úsměvem herečka Simona Stašová
K povídání na pomyslnou pohovku si Jožka Kubáník pozval také herečku Simonu Stašovou.
-
Houslista Pavel Šporcl vzpomíná: Když jsme cvičili s maminkou na housle, tatínek opouštěl byt
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byl houslista Pavel Šporcl, jehož hru obdivují posluchači na celém světě. Mnoho lidí si ho vybaví v šátku s modrými houslemi.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.