Prvních 500 uprchlíků našlo dočasné ubytování v Brně. Pomoc nabízí další města i obce
Na jihu Moravy se zabydlují první uprchlíci z Ukrajiny. Brno ve spolupráci s charitou, dobrovolníky a Centrem pro cizince ubytovalo asi 500 lidí. Pomoc nabízí i další obce a města na jihu Moravy.
Z Ukrajiny už podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo asi 368 tisíc lidí. Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN v neděli odhadl, že pravděpodobně se v Česku pohybuje asi dva tisíce uprchlíků z Ukrajiny. Brno aktuálně nabízí zhruba 500 volných lůžek, z toho 100 jich je v židenických kasárnách. S nabídkou pomoci přichází i samotní obyvatelé, penziony nebo hotely.
Dalších 250 uprchlíků může najít dočasné útočiště v hotelu Myslivna v Brně-Kohoutovicích. Firma Topestates coby vlastník areálu má jednat s městem o konkrétní dohodě. Společnost budovu pravděpodobně zapůjčí jen za náklady na nutné energie. Jedná se i o využití tamní restaurace, takže by lidé nemuseli kvůli jídlu cestovat po městě.
První uprchlíky už ubytovala na vysokoškolských kolejích také Masarykova univerzita, jsou mezi nimi i děti. S jejich hlídáním nebo doučováním pomohou studenti školy. Výuku přislíbilo zajistit deset základních a mateřských škol v Brně.
Jazyková bariéra
Do pomoci se zapojují desítky dobrovolníků, kteří umí ukrajinsky nebo alespoň rusky. Brno už avizovalo, že je eventuálně připraveno vytvořit i samostatné třídy pro ukrajinské děti, lze využít také dětské skupiny.
V případě potřeby pošle dopravní podnik na polsko nebo slovensko-ukrajinské hranice 10 autobusů, které by prchající rodiny vyzvedly a odvezly do Brna. Zároveň podnik nabízí asi 70 lůžek a také 50 volných pracovních pozic.
S jednáním s úřady pomůže například Centrum pro cizince JMK, ministerstvo vnitra pro tyto účely zřídilo i speciální infolinku.
Pokud občanům Ukrajiny končí pobyt, nemusí se bát restrikcí. V rámci zjednodušené procedury mohou zažádat o speciální typ víz a zůstat v republice. Nově příchozí mohou přijet pouze na cestovní pas, o speciální dlouhodobé vízum požádají až tady. Přicestovat a pobývat v Česku je možné po dobu 90 dnů jen s biometrickým pasem.
Psi, kočky a fretky, které si do České republiky Ukrajinci na útěku před válkou přivezou, nebudou pro vstup do země potřebovat mikročip nebo tetování, veterinární označení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření na protilátky proti vzteklině. Nutná bude desetidenní karanténa a do 72 hodin prohlídka soukromého veterináře pro vyloučení vztekliny. O úpravě podmínek informovala Státní veterinární správa.
Ostatní obce a města na jihu Moravy pořádají sbírky humanitární pomoci, případně zajišťují ubytování. Takto už pomohla například Břeclav nebo Kuřim. Co se týče té materiální pomoci, stále jsou potřeba deky, spacáky, svítilny, dětské pleny ale také obvazy, léky proti bolesti nebo powerbanky.
Související
-
Pátý den války na Ukrajině. Jak dopadnou mírová jednání ve stínu jaderné hrozby?
Už pátý den se bojuje na Ukrajině. Kam se dostaly ruské jednotky? Jak se brání Kyjev? Jaké jsou osudy lidí, kteří ze země utíkají a jak jim Češi pomáhají?
-
Evakuační lůžkové vozy, lokomotivy. Železniční dopravci nabídli humanitární pomoc pro Ukrajinu
Jízdné zdarma pro Ukrajince, evakuační lůžkové vozy nebo lokomotivy. Železniční dopravci jako České dráhy, Arriva nebo ČD Cargo nabízí pomocnou ruku Ukrajině.
-
Nemůžeme přijmout, že Rusko vyvolá krizi, zvedne ceny plynu a my sklopíme uši, apeluje expert
Evropa je na ruském plynu závislá až ze 35 %. Bezprostřední přerušení dodávek zatím nehrozí, ale po plánovaném zmrazení devizových rezerv Ruska se to už dá očekávat.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů