Nemůžeme přijmout, že Rusko vyvolá krizi, zvedne ceny plynu a my sklopíme uši, apeluje energetický expert

Česko má zásoby ropy i plynu na týdny dopředu, takže na výpadek ze strany Ruska je připraveno, ujišťuje vláda. Evropa je přitom na ruském plynu závislá až ze 35 %, potvrzuje ředitel strategie společnosti EGU Brno Michal Macenauer. Bezprostřední přerušení dodávek plynu či ropy podle něj sice nehrozí, ale po plánovaném zmrazení devizových rezerv Ruska se to už dá očekávat. 

„Také reakce trhu na probíhající konflikt jsou výrazné a změny budou strukturální. Bude muset dojít k přehodnocení bezpečnostních politik a využití energetiky v České republice i Evropské unii,“ vysvětluje Macenauer.

Krátkodobě bojovat proti nedostatku energií lze podle něj regulačními stavy – omezením spotřeby tam, kde nebude chybět. „Osobně doporučuji co nejvíce omezit závislost na ruském plynu, které jí používá jako zbraň vůči Evropě.“

„Jako poslední se bude omezovat spotřeba v kritických provozech a domácnostech. Dopady na ekonomiku budou, ale priorita je vyrovnat se s ruskou agresí a se svou závislostí. Nemůžeme přijmout, že Rusko způsobí krizi, zvedne ceny plynu a Evropa sklopí uši,“ vyzývá Michal Macenauer.

autoři: Tomáš Pancíř , and
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.