Prodat či neprodat? A za jakých podmínek? Brno zpřesní pravidla pro prodej městských bytů a domů

7. červenec 2020

Vládnoucí koalice v Brně-středu se neshodne na privatizaci bytů. Zatímco členové ODS a hnutí ANO chtějí lidem městské domy většinou prodávat, jejich koaliční partneři z KDU-ČSL mají k záměru výhrady. Na magistrátu proto vznikla pracovní skupina, která má přesně spočítat, které budovy by město mělo prodávat.

Zastupitelstvo Brna-středu nedávno řešilo prodej několika domů v centru města. Jsou to adresy třeba na Údolní, Orlí nebo Solniční ulici. A taky historické domy Tivoli na Konečného náměstí. Lidovecký klub podpořil pouze prodej domů, na jejichž opravu radnice peníze nemá.

Naopak třeba pro prodej komplexu Tivoli lidovci ruku nezvedli, říká za ně radní Marie Jílková. „Myslím si, že domy, které jsou výnosné, mají nebytové prostory a vydělávají, a byty, které jsou opravované nebo udržované, že se vyplatí, si je nechávat za nájem, který tam máme.“

Pravidla privatizace

K privatizaci se má v Brně přistupovat zjednodušeně za těchto podmínek: pokud si požádá alespoň 70 % obyvatel domu a pokud opravy budou tak drahé, že na ně radnice nevybere na nájmech dost peněz do 15 let. Radní Róbert Čuma z Pirátské strany říká, že nová pracovní skupina má zpřesnit výpočet návratnosti investic. Vzorec pro to zatím neexistuje.

„Tím že metodika není daná, tak se to někdy počítá tak, že nájmy se třeba vzaly jenom z obsazených prostor. Podle nás je tohle chyba. To bychom se jako skupina shodli, že asi těžko je normální počítat nájem, když tam je obsazená jen polovina prostor.“

Metodika by měla být jasná do několika týdnů. O tom, zda Brno k privatizaci přistoupí, se nájemníci dozví nejdříve v září na zasedání městského zastupitelstva.

Ochrana historických domů

Proti prodeji domů vystupuje i opozice v Brně-středu. Častým argumentem je, že si město má nechávat historické domy a účinněji tak zajistit jejich ochranu. Další argument přidává opoziční zastupitel Gabriel Kurtis z hnutí Žít Brno. „Nájmy stoupají, nedostupnost bydlení se zvětšuje už i pro střední třídu. Pokud město nebude mít bytovou politiku a nebude schopno ovládat trh s nájmy, tak se zbavuje velmi důležitého instrumentu zachování života ve městě tak, jak ho známe.“

Co se (ne)vyplatí

Podobné výhrady mají taky Zelení a lidovci. Radní Brna-středu Jan Mandát zvolený za ODS a spolek Brno autem má názor podobný. Zatím ale nedovede říct, jaké množství ze zhruba 30 tisíc městských bytů by si Brno mělo nechat. „Pokud budeme mít napevno stanoveno, jakým způsobem máme tu návratnost počítat, tak bychom si určili, které domy se nám vyplatí a které ne. A s tím bychom pracovali dál.“

Mandát připustil, že aktuální stav není fér vůči nájemníkům, kteří chtějí privatizovat, protože dopředu nemůžou vědět, jak město o prodeji rozhodne. To by se po zavedení přesnější metodiky mělo změnit.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související