Překvapivé dotazy posluchačů a historka z natáčení

30. prosinec 2022

Mám hnůj od holubů a slepic, není to závadné? Mandelinky bramborové se prý dají hubit krůtami, je to pravda? Proč psi vyhrabávají díry do trávníku? Kdy mám stříhat krušpánek? Mám ve skleníku placaté berušky, mám je likvidovat nebo jsou užitečné? Na tyto a další záludné dotazy odpovídá Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář. A přidává historku ze své praxe:

„V botanické zahradě v Táboře jsme vysadili kozlík lékařský, kterému se také říká odolen, baldrián nebo kočičí kořen. Každé jaro v době rašení se v záhonech kozlíku válely kočky, stahovaly se tam ze širokého okolí. Pomyslel jsem si, to je biorecept na chytání myší a hryzců! Udělám to taky tak. Do zahrady se mi za kozlíkem potáhnou kočky a po navonění si půjdou něco zakousnout. Budou hlodavce v zahradě hubit.

Vysadil jsem tedy kozlík i u nás na zahradě. A co myslíte? Kočka se sice občas ukáže, ale moje kozlíky ji vůbec nezajímají. Ani modře kvetoucí šanta na ni neudělala žádný dojem. A tak mi z tohoto pokusu zbyla šanta jako nektarodárná rostlina podivné vůně a rozrůstající se kozlíky, z jejichž kořenů si asi udělám kapky. Prý uklidňují a posilují nervy. Pak budu natolik klidný, že mi myši a hryzci v zahradě vůbec nebudou vadit.“

Odpovědi na dotazy z úvodu článku si poslechněte v reportáži.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.