Praha o půlnoci uzavřela uprchlické centrum ve Vysočanech

16. červen 2022

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v pražských Vysočanech je uzavřeno. Od čtvrtka je na místě pouze informační služba.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) muselo být centrum uzavřeno, protože je v Praze příliš mnoho uprchlíků a město již pro ně nemá kapacitu. Na místě zůstaně jen informační služba, která uprchlíky seznámí s tím, co mají dělat a že jim pomoc může být poskytnuta na jiném místě.

Pražský primátor se v pátek setká s premiérem Petrem Fialou (ODS) a bude požadovat rozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. Fiala nepovažuje uzavření centra za rozumné a ani podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) krok hlavního města nic nepřinese. Stát zajistí registraci uprchlíků v jiných regionech, případně přes odbor azylové a migrační politiky a cizineckou policii.

Pražské KACPU od začátku války na Ukrajině letos v únoru odbavilo přes 98.000 uprchlíků a zajistilo bydlení pro 9430 lidí, tedy necelou desetinu. V Praze vznikla i dvě stanová městečka zejména pro romské ukrajinské uprchlíky, kterými prošly další stovky lidí.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová