Pozoruhodná cesta ortopeda Pavla Dungla: Jeptišky mě zachránily před rozebráním na orgány
Emeritní přednosta ortopedické kliniky Nemocnice na Bulovce je autorem mnoha nových léčebných postupů a léčil také tři naše prezidenty. „Ale běda, kdyby se to nepovedlo,“ říká profesor Pavel Dungl.
K ortopedii se dostal z kádrových důvodů. „Po škole nás tenkrát dávali do různých oborů, ale chirurgie i gynekologie byly obsazeny a na internu jsem nechtěl. Tehdejší ředitel mi řekl, že ortopedie by pro mě mohla být dobrá.“
Šel na ambulanci, ale tam ho to nebavilo. Pak musel nastoupit na základní vojenskou službu, kde potřebovali gynekologa. „Samozřejmě jsem řekl, že to ovládám, rychle jsem si to nastudoval, a za ten rok jsem odrodil asi 800 dětí.“
Po vojně se vrátil do Znojma a díky novému primáři se nadchnul pro ortopedii. Zároveň dělal ambulantně i gynekologii. „Pak se malé gynekologie rušily a já se šel atestovat z ortopedie, kterou jsem v té době znal víceméně jen z učebnic.“ Ve Fakultní nemocnici Bulovka hledal pan profesor Pavlanský nový tým a Pavel Dungl dostal nabídku, jestli bych nechtěl nastoupit. Jeho běžným nářadím se tak stalo dláto, kladivo a pilka.
Prodlužování končetin je možné
Začal se zabývat prodlužováním končetin a v pořadu Mistři medicíny, který vysílala Česká televize, zmiňoval i případ, kde prodloužil ženě výšku o 28 cm. Jeho rekord to však není. „Nejvíc mám 43 cm. I to je možné, ale trvá to velmi dlouho a je to náročné na čas a trpělivost. Ale ohromně to člověku zkvalitní a změní život.“
Prodloužené končetiny však nikdy nefungují tak ideálně jako ty zdravě rostlé, a proto je třeba počítat s určitým omezením. „Někdy je to i bolestivé. Procedura prodlužování trvá 1–3 roky. My tu kost musíme donutit k tomu, aby sama rostla, a tím se natahovala. Víme, že denně se tvoří 1 mm kosti, takže za rok se pacient může protáhnout o 365 mm,“ říká profesor.
Pod ruku se mu dostali i všichni tři naši polistopadoví prezidenti: Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. „Tento fakt vám přinese víc pacientů, protože každý chce být léčen tím, kdo úspěšně operoval prezidenta. Ale běda, kdyby se to nepovedlo.“
Je autorem mnoha nových léčebných postupů. „Některé postupy jsem modifikoval, aby byly více bezpečné, lépe proveditelné a měly lepší výsledky. Dělal jsem je hlavně v Rakousku, kde jsem byl deset let.“
Kandidát na dárce orgánů
Odoperoval na 13 000 pacientů, nakonec se sám v roce 2009 stal na delší dobu pacientem, kdy měl u Vídně těžkou autonehodu. Byl tři týdny v bezvědomí. „Měl jsem štěstí, že mě zavezli na pracoviště, kde mě téměř ve stavu nebytí dokázali dát dohromady. Jsem pozitivní člověk, takže všechno jsem už hodil za hlavu a stále jezdím i na motorce. Nejezdím rychle, ale rád.“
V ohrožení života byl i v roce 1993 kvůli autoimunitnímu onemocnění, kterým trpěl a které se zhoršilo. Pavel Dungl je věřící a v tu dobu se za něj modlilo 150 jeptišek. „Byl jsem kandidátem na dárce orgánů. Ležel jsem na JIP a stav byl beznadějný. Tak už mě připravovali na operační sál, když napochodovaly ty moje jeptišky a zabránily mému rozčtvrcení na orgány,“ šokuje dnes už s nadhledem profesor. Od té doby se nemoc nevrátila.
Jak je možné, že má ale pořád vystavený úmrtní list? Jaký měl vztah k prezidentům? Jeho koníčkem je i myslivost a rád chodí na hony. Do čeho všeho si rád střelí, si poslechněte v rozhovoru u Alex, kde se mimo jiné dozvíte i to, proč je v ortopedii tak málo žen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.