Poslední sekerníci v Čechách žijí na Sedlčansku

22. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pán mlýnských kol a poslední sekerník František Mikyška

Sekerníci byli muži, jejichž řemeslo se jmenuje podle jejich hlavního nástroje - sekery. Nebyly to ovšem ani výrobci seker, ani loupežníci, nýbrž výrobci mlýnských kol.

Často to byli buď mlynáři nebo vyprofilovaní tesaři, a je neskutečné, že tak důmyslný stroj, jakým je mlýnské kolo, vyráběli intuitivně a bez jakýchkoliv geometrických a mechanických znalostí. Pouze se sekerou a nebozezem.

Toto řemeslo by u nás už dávno zaniklo, kdyby nebylo Františka Mikyšky z Kojetína na Sedlčansku. Ten spolu se synem Petrem opravuje a vyrábí mlýnská kola a i ve svých 72 letech je velmi činorodý a aktivní. Mlýnských kol už vyrobil více než 100 a jeho dílem je např. kolo na Čertovce v Praze nebo v dole ve Zlatých Horách.

Zastavilo se i kolo na Čertovce, povodňová vrata byla zavřená

Za svůj um kdostal od Ministerstva kultury České republiky titul "nositel tradice lidového řemesla". K sekerníkům i mlýnům a mlynářům se váže řada lidových písní, a ty nejkrásnější ze všech oblastí Čech zazní v podání Plzeňského lidového souboru a Mladinky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.