Pokud je tělo fyziologicky neustále připraveno k boji, může se to projevit častými nemocemi, říká psychoterapeutka
Somatic Experiencing je vědecká metoda, ve které jsou u nás vyškoleni například i policejní psychologové. Traumatizovaným lidem vrací pocit uvolnění a bezpečí.
Čtěte také
„Představte si, že stejně jako na zvíře, tak i na člověka, zaútočí tygr. V tu chvíli je člověk i zvíře naprogramován tak, že okamžitě vygeneruje obrovskou spoustu energie, aby mohl bojovat, ubránit se nebo eventuálně utéct. A co se v té chvíli děje v těle? Tělo vytvoří adrenaliny, katecholaminy, svaly se dostanou do velkého napětí, člověk začne zhluboka dýchat, srdce mu buší. A v ten moment, když potřebuje bojovat, tak nepotřebuje trávit, nepotřebuje imunitní funkce. Celé tělo se po této stránce utlumí a připraví k boji,“ vysvětluje psychoterapeutka Hana Deáková s tím, že to je v případě napadení tygrem zcela v pořádku.
Ale pokud je naše tělo kvůli stresu, tlaku či přetížení takto k boji připraveno chronicky, už to úplně v pořádku není. Člověk zůstává ve velkém napětí a jeho imunita je oslabená. Právě to se zjednodušeně řečeno děje lidem po nezpracované traumatické události.
Somatic Experiencing neboli somatické prožívání je vědecká metoda, která traumatizovaným lidem vrací pocit uvolnění a bezpečí. Pomáhá například válečným veteránům, obětem násilí, dopravních nehod nebo i dětem, které zažily traumatický porod.
Jak přesně metoda funguje? Co je podle této metody trauma? A k čemu při něm u člověka dochází? Psychoterapeutky Hany Deákové se ptá Karolina Antlová. Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Dialog s pachatelem trestného činu? Pro oběti moment, kdy si zažily spravedlnost, říká právnička
Restorativní justice zdůrazňuje, že trestný čin nenarušuje přimárně právní normy, ale narušuje mezilidské vztahy. Proč je těžké o příbězích mluvit, ale také je poslouchat?
-
Apolena Rychlíková: Oběti sexualizovaného násilí čelí v Česku předsudkům ze strany justice
Zlehčování násilí, popírání jeho negativních dopadů na psychiku obětí, obviňování obětí, omlouvání pachatelů a připisování projevů násilí jejich „nezvládnutým pudům”.
-
10 hodinových terapií i právní pomoc zdarma můžou využít oběti trestných činů
20. února slavíme evropský den obětí zločinů. Jeho historie sahá do roku 1990. U nás se začaly tyto zákony přijímat ještě později.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka