Pohořelice pořádají už třetí ročník městských slavností

15. červen 2007

V Pohořelicích bude o tomto víkendu pořádně rušno. Začíná tam třetí ročník Slavností města Pohořelice a okolí. Zatímco předloni byly slavnosti tematicky spojené s výročím bitvy u Slavkova a loni připomínaly vládu Přemyslovců, letos mají podtitul Pohořelice za vlády Lucemburků.

"Jan Lucemburský v Pohořelicích podepsal několik listin a je vlastně jediným z českých králů, který v Pohořelicích přímo úřadoval a podepisoval listiny," vysvětluje starosta Pohořelic Josef Svoboda.

"To rozšíření slavností nám umožnilo, že nám letos poněkud více přispěli sponzoři než v minulých letech. V pátek začínají slavnosti na prostranství u sportovní haly. V 18 hodin zahajuje soubor Hradišťan Jiřího Pavlicy. Od 20 hodin ho vystřídá skupina Jana Nedvěda a od 22 hodin pčítáme s koncertem rockové skupiny Levitace. O půl dvanácté by mělo být představení Ohňová show. V sobotu budeme zahajovat kolem půl jedenácté slavnostním průvodem přes město. V jedenáct hodin král Jan Lucemburský zahájí slavnosti. Je to průvod v historických kostýmech. Poté se král odebere na blízké prostranství, kde bude dobové ležení a tržiště. No a tím vlastně budou zahájeny slavnosti," vyjmenovává Svoboda.

"Při otevření bude vystupovat národopisný soubor Hanýsek s moravskými tanci, budou vystupovat mažoretky ze základní školy. Odpoledne od 14 hodin u haly vystoupí country soubor, další taneční skupiny a od 15 hodin to bude Moravěnka s lidovým vypravěčem a následovat bude Základní umělecká škola. Tak se budou střídat vystoupení jednotlivých skupin až do půlnoci, kdy by měl být slavnostní ohňostroj."

"V dopoledních hodinách po nedělní mši svaté v kostele, která začíná v 9 hodin a 15 minut, bude následovat odborná přednáška k výstavě z dějin Pohořelic od vymření Přemyslovců do husitské revoluce. Odpoledne na podiu u haly čekají další folklorní soubory. Vystupovat mimojiné bude i soubor z Brezové pod Bradlom, což je naše partnerské město ze Slovenské republiky. Jako doprovodný program bude výstava v kostele Svatého Jakuba staršího, bude možné prohlédnout si město z věže kostela, budou výstavy v Základní škole v Základní umělecké škole i v objektu staré radnice," dodává starosta Pohořelic Josef Svoboda.

autor: gaj
Spustit audio