„Podpora veřejnosti je báječná, ceníme si jí,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba

21. březen 2020

Prvního ledna tohoto roku usedl do křesla ředitele Fakultní nemocnice Brno a už po necelých 100 dnech ve funkci musí profesor Jaroslav Štěrba čelit nebývalé výzvě zvládnout řídit chod zdravotnického zařízení v době mimořádné situace kvůli pandemii koronaviru. Další ránou byl útok na počítačové systémy nemocnice. 

Fakultní nemocnice v Brně zatím podle ředitele Jaroslava Štěrby testuje na nový koronavirus jen vybrané lidi. Vzorky odebírá například všem, které pošlou hygienici, mají respirační příznaky či teplotu nebo je doporučí jejich obvodní lékař. „Zatím nevidíme důvod k plošnému testování lidí, kteří nemají žádné příznaky onemocnění.“

Počet lidí, kteří jsou schopni otestovat, se ale podle něj v posledních dnech prudce zvýšil. „Jsme schopni testovat stovky lidí. Začátkem příštího týdne se dostaneme na zhruba 1 500 testovaných vzorků denně.“

15. ledna 2020 doprovázel Jaroslav Štěrba (vpravo) premiéra Andreje Babiše na návštěvě FN Brno

Pomohla v tom zejména Masarykova univerzita. „Lidé z laboratoří z Masarykovy univerzity z lékařské fakulty nastoupili do laboratoří nemocnice a pomáhají nám testovat, protože bychom nebyli schopni tak rychle dramaticky navýšit naše testovací kapacity,“ doplňuje Štěrba.

Provoz naopak podle něj komplikují někteří agresivní lidé, kteří se dožadují návštěvy nemocného. „Je to nepochopení toho, že jsme skutečně v mimořádné situaci a ta si vyžaduje mimořádná omezení. Individuální právo by mělo, alespoň v mých očích, ustoupit právu kolektivnímu na ochranu zdraví. Jak pacientů, kteří tu jsou, tak personálu.“

Jak se daří Jaroslavu Štěrbovi celou situaci zvládat a jak je nemocnice připravena na péči o pacienty pozitivní na Covid-19? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.