Podle historičky Petry Svobodové je Brno-Lesná jedno z nejlepších sídlištních celků
Brno má řadu krásně opravených historických vil a naši dva hosté Petra a Petr Svobodovi mají společné nejen to, že jsou manželé a oba věnují svůj život historii, ale také to, že do dvou z těchto vil chodí do práce.
Když se u Svobodů doma dívají s dcerou na pohádku, tak po jejím skončení se často stává, že nevědí, co přesně se v ní odehrávalo. Nestíhají totiž sledovat všechny dějové peripetie, ale zato mají přesný přehled o tom, v jakých objektech, případně na jakých hradech a zámcích se pohádka natáčela.
Vedoucí pobočky a kurátorka ve Vile Löw-Beer v Brně a vedoucí Metodického centra moderní architektury si prý doma příliš o práci nepovídají, ale jejich zápal a vášeň pro historii jsou patrné na první pohled. Říkají, že pravdivá historie je zajímavější než beletrie a jejich poutavé příběhy z historie nejen Brna to dokazují.
Proč se nesmí návštěvníci vykoupat v památkově chráněném bazénu vily Stiassni? Věnuje se památkám na Moravě dost pozornosti? Jaké budovy bychom neměli rozhodně bourat? Poslechněte si celý rozhovor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser