Podívejte se: Brněnské teplárny modernizují jeden z největších plynových kotlů v republice

23. září 2019 07:45

Přestože topná sezóna v Brně už začala, v největším kotli městských tepláren ještě nehoří. Dělníci a technici dokončují jeho modernizaci. Za 43 milionů korun ho upravují tak, aby byl jeho provoz ekologičtější a aby kotel do vzduchu vypouštěl méně škodlivin.

Práce, které brněnské teplárny připravovaly pět let, obnáší zejména výměnu šesti velkých hořáků plynového kotle, a taky doplnění recirkulace spalin. Oxidy dusíků, které by jinak byly vypuštěné do ovzduší, se zjednodušeně řečeno znovu použijí při spalování. „Ekologizace obecně je o teplotě plamene při spalování zemního plynu. Předtím jsme tu recirkulaci nepoužívali a teď jsme ji zapojili právě z toho důvodu, abychom teplotu plamene snížili,“ upřesňuje Ladislav Ochrana, vedoucí střediska provozu a údržby zdrojů.

Areál brněnských tepláren

Emise oxidů dusíku se sníží o asi 35 %. Kotel je jeden z největších v Česku. Ročně zajišťuje dodávku skoro poloviny vyprodukovaného tepla do celé soustavy ve městě. Zvenčí je kotel jedna vysoká budova. A jednotlivé hořáky uvnitř si můžeme představit jako černo-žlutá kola, která jsou velká asi jako kdyby si na ramenech stáli dva průměrně vysocí lidé.

Zatím nevadí, že největší brněnský kotel netopí, i když topná sezóna už začala. Protože teploty ještě nejsou tak nízké, vystačí si městská firma s jinými, menšími provozy. „Menší dodávky jsou zajišťovány zejména z Červeného mlýna a z provozu Brno-sever v Maloměřicích,“ doplňuje Tomáš Weigner, výrobní ředitel brněnských tepláren.

Areál brněnských tepláren

Modernizace hlavního kotle bude hotová do několika týdnů a na největší mrazy tak bude kotel podle zástupců tepláren připravený. Podobnou úpravu kotlů chystá firma i na menším provozu na Červeném mlýně. Předběžně počítá s rokem 2022.

Úspornější horkovody

A s topnou sezónou souvisí taky výměna parovodů za úspornější horkovody. Letos vyměňovali asi osm kilometrů potrubí na Cejlu, u Zábrdovického mostu nebo v Černovicích. Odběratelé tepla díky tomu ušetří – každá domácnost asi 1 500 korun ročně. A uleví se trochu i životnímu prostředí. Pokračuje vedoucí odboru technického rozvoje tepláren Martin Šroubek. „Každý přestavěný kilometr parovodní sítě představuje snížení ekologické zátěže přes 300 tun Co2, to znamená po dokončení přestavby to bude jako kdyby z města zmizelo přes 10 000 vozidel, taková bude úspora na emisích.“

Teplárnám zbývá nahradit 17 kilometrů parovodů z celkem 97. Hotovo budou mít do tří let. Příští rok budou dělníci pracovat třeba kolem ulice Poříčí a kolem nemocnice Milosrdných bratří. A taky v České, Solniční a Opletalově ulici. Tam začnou první práce související s opravou kanalizace a vodovodů už letos v říjnu.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související