Plán sloučit krajské nemocnice na jihu Moravy naráží na odpor odborářů

26. říjen 2022 10:36

Jihomoravští politici chtějí přeměnit devět krajských nemocnic v jednu akciovou společnost. Musejí se ale připravit na protesty zaměstnanců.

Zdravotničtí odboráři se ostře postavili proti. Kritizují jak samotný plán, tak i to, že ho krajští radní schválili bez předchozí veřejné diskuse a jednání se zdravotníky.

Jihomoravské krajské nemocnice

Nemocnice Břeclav

Nemocnice TGM Hodonín

Nemocnice Hustopeče

Nemocnice Ivančice

Nemocnice Kyjov

Nemocnice Letovice

Nemocnice Vyškov

Nemocnice Tišnov

Nemocnice Znojmo

Všechny organizace jsou příspěvkové organizace. Jihomoravský kraj nemá žádnou nemocnici ve městě Brně a v okrese Blansko mu patří pouze letovická nemocnice.

Podle radních má transformace nemocnic vést k optimalizaci jejich provozu a k zefektivnění péče. Krajský radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala z ODS řekl, že akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi.

Podle hejtmana Jana Grolicha z KDU-ČSL lidé změnu nepoznají a budou chodit do stejných nemocnic za stejnými doktory, nový subjekt ale bude znamenat lepší kvalitu a rozsah péče i větší ekonomickou stabilitu.

Odboráři tvrdí, že část zaměstnanců odejde

Odboráři naopak tvrdí, že na to doplatí pacienti. Předložili data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle kterého jsou mzdy lékařů a sester v akciových společnostech výrazně nižší než státem garantované platy zdravotníků v příspěvkových organizacích. Například u zdravotní sestry činí rozdíl v průměru až 10 tisíc korun měsíčně v neprospěch mezd. To by mohlo vyvolat další odliv personálu vyčerpaného několika vlnami covidu.

Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví se obává zhoršení dostupnosti některých lékařských specializací. Porovnává situaci s jinými kraji, kde po podobném propojení rušili oddělení a pacienti musejí dojíždět.

Rozhodnutí v listopadu zatím nepadne

Příští týden pak měli záměr transformace nemocnic projednat krajští zastupitelé. Na jejich zasedání chtěli přijít i odboráři a předat tam vedení kraje petici proti slučování nemocnic. Postup vedení kraje jako netransparentní už zkritizovali opoziční hnutí ANO a ČSSD.

Ve středu dopoledne krajský úřad oznámil, že bod týkající se transformace na programu zastupitelstva nebude. „Uvědomujeme si, že je zapotřebí vše dovysvětlit a projednat se širokou veřejností, odbornou veřejností i přímo v nemocnicích,“ vysvětlil odložení rozhodnutí radní pro zdravotnictví Jiří Kasala.

Spustit audio

Související