Plán sloučit krajské nemocnice na jihu Moravy naráží na odpor odborářů
Jihomoravští politici chtějí přeměnit devět krajských nemocnic v jednu akciovou společnost. Musejí se ale připravit na protesty zaměstnanců.
Zdravotničtí odboráři se ostře postavili proti. Kritizují jak samotný plán, tak i to, že ho krajští radní schválili bez předchozí veřejné diskuse a jednání se zdravotníky.
Podle radních má transformace nemocnic vést k optimalizaci jejich provozu a k zefektivnění péče. Krajský radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala z ODS řekl, že akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi.
Jihomoravské krajské nemocnice
- Nemocnice Břeclav
- Nemocnice TGM Hodonín
- Nemocnice Hustopeče
- Nemocnice Ivančice
- Nemocnice Kyjov
- Nemocnice Letovice
- Nemocnice Vyškov
- Nemocnice Tišnov
- Nemocnice Znojmo
Všechny organizace jsou příspěvkové organizace. Jihomoravský kraj nemá žádnou nemocnici ve městě Brně a v okrese Blansko mu patří pouze letovická nemocnice.
Podle hejtmana Jana Grolicha z KDU-ČSL lidé změnu nepoznají a budou chodit do stejných nemocnic za stejnými doktory, nový subjekt ale bude znamenat lepší kvalitu a rozsah péče i větší ekonomickou stabilitu.
Odboráři tvrdí, že část zaměstnanců odejde
Odboráři naopak tvrdí, že na to doplatí pacienti. Předložili data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle kterého jsou mzdy lékařů a sester v akciových společnostech výrazně nižší než státem garantované platy zdravotníků v příspěvkových organizacích. Například u zdravotní sestry činí rozdíl v průměru až 10 tisíc korun měsíčně v neprospěch mezd. To by mohlo vyvolat další odliv personálu vyčerpaného několika vlnami covidu.
Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví se obává zhoršení dostupnosti některých lékařských specializací. Porovnává situaci s jinými kraji, kde po podobném propojení rušili oddělení a pacienti musejí dojíždět.
Rozhodnutí v listopadu zatím nepadne
Příští týden pak měli záměr transformace nemocnic projednat krajští zastupitelé. Na jejich zasedání chtěli přijít i odboráři a předat tam vedení kraje petici proti slučování nemocnic. Postup vedení kraje jako netransparentní už zkritizovali opoziční hnutí ANO a ČSSD.
Ve středu dopoledne krajský úřad oznámil, že bod týkající se transformace na programu zastupitelstva nebude. „Uvědomujeme si, že je zapotřebí vše dovysvětlit a projednat se širokou veřejností, odbornou veřejností i přímo v nemocnicích,“ vysvětlil odložení rozhodnutí radní pro zdravotnictví Jiří Kasala.
Související
-
Nemocnice ve Zlíně, Hradišti, Vsetíně a Kroměříži se spojí od ledna. Neproděláme, říká vedení
Čtyři krajské nemocnice ve Zlínském kraji by se měly po fúzi od 1. ledna příštího roku sloučit v jednu akciovou společnost.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Jedna je z Krasovky, dvě našli hasiči v Krnově
-
PŘEHLED KRAJŮ: Voda se z horních toků přesouvá do nižších poloh. Jaká je situace ve vašem regionu?
-
Čtyři dobrovolné hasiče zachraňoval vrtulník. Na zaplavené silnici se s nimi převrátila tatra
-
Ostrava dopravně kolabuje. V pondělí to bude opravdu nejkritičtější, říká primátor Dohnal