Perlaři z Poniklé

28. listopad 2020

Poniklá v Podkrkonoší existuje od 14. století a jmenuje se podle koniklece, který tam kdysi hustě pokrýval horské stráně. A také len, protože od 16. století to byla Mekka tkalců. Až se jeden sklářský tovaryš z Jablonce zamiloval do dívky z Poniklé a přenesl do vesnice ruční výrobu skleněných foukaných stříbrných a zlatých perel. A život v Poniklé se změnil.

Tkalci se naučili od skláře Hejny foukat skleněné perličky a z nich na konci 19. a začátku 20. století začali ručně vyrábět překrásné vánoční ozdoby. Stejně je v Poniklé domácí skláři foukají dodneška a výroba je navíc organizována postaru, faktorským způsobem. U faktorů Marka a Barbory Kulhavých, kteří tuto světově unikátní tradici v rodinné manufaktuře Rautis v Poniklé udržují, natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...