Pavel Rychetský: Naději by měl dostat každý v této zemi

17. listopad 2020

Tušil jsem, že étos z roku 1989 nám nevydrží navěky. Celkové hodnocení je pozitivní, i když řada očekávání přináší jistou míru zklamání, říká k výročí 17. listopadu 1989 právník a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Pavel Rychetský v dnešním ranním vysílání Českého rozhlasu Brno připomněl, že rok 1989 otevřel cestu k demokratické společnosti. Některé problémy ale zůstávají nevyřešené.

„Opravdu si myslím, že jistý dluh máme všichni k tomu, že neposkytujeme dostatečnou ochranu těm sociálně nejslabším,“ uvedl. Připomněl matky samoživitelky.

„Je tu také řada lidí, kteří když přesáhnou zhruba 50. rok věku a náhodou přijdou o zaměstnání, tak jim dělá potíže získat zaměstnání odpovídající jejich kvalifikaci, jejich vzdělání, jejich schopnostem,“ dodal.

Podle Rychetského se prohlubuje rozdíl mezi bohatými vrstvami a velkou částí středních vrstev. Několik set tisíc lidí v této zemi žije na hranici nouze, zdůraznil. Proto by na to lidé měli myslet.

„Naději by měl dostat každý v této zemi,“ konstatoval muž, který byl jedním z aktérů událostí po roce 1989. Poslechněte si záznam rozhovoru Jiřího Kokmotose.

autor: Miloš Šenkýř | zdroj: Český rozhlas Brno
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.