Pavel Rychetský: Naději by měl dostat každý v této zemi
Tušil jsem, že étos z roku 1989 nám nevydrží navěky. Celkové hodnocení je pozitivní, i když řada očekávání přináší jistou míru zklamání, říká k výročí 17. listopadu 1989 právník a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský v dnešním ranním vysílání Českého rozhlasu Brno připomněl, že rok 1989 otevřel cestu k demokratické společnosti. Některé problémy ale zůstávají nevyřešené.
„Opravdu si myslím, že jistý dluh máme všichni k tomu, že neposkytujeme dostatečnou ochranu těm sociálně nejslabším,“ uvedl. Připomněl matky samoživitelky.
„Je tu také řada lidí, kteří když přesáhnou zhruba 50. rok věku a náhodou přijdou o zaměstnání, tak jim dělá potíže získat zaměstnání odpovídající jejich kvalifikaci, jejich vzdělání, jejich schopnostem,“ dodal.
Podle Rychetského se prohlubuje rozdíl mezi bohatými vrstvami a velkou částí středních vrstev. Několik set tisíc lidí v této zemi žije na hranici nouze, zdůraznil. Proto by na to lidé měli myslet.
„Naději by měl dostat každý v této zemi,“ konstatoval muž, který byl jedním z aktérů událostí po roce 1989. Poslechněte si záznam rozhovoru Jiřího Kokmotose.
Související
-
Host Apetýtu: Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zavzpomíná na události listopadu 1989. Udělal by s odstupem věci jinak, a co všechno mu v životě změnil pád komunismu?
-
Pavel Rychetský: Hledání vůdce, který nás spasí, je stále...
Jsou v Česku ohroženy ústavní principy? Funguje soud podle představ svého šéfa? A hrozí Evropě konec demokracie? Je Ústavní soud přílišně využíván pro řešení politi...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.