Patriot z Hrubé Vrbky – bývalý starosta změnil domek v muzeum

25. červenec 2020

Hrubá Vrbka na Horňácku má netradiční muzeum. V domku s číslem 38 je vytvořil bývalý nezávislý starosta Stanislav Prášek.

Stále je také jediným držitelem klíče. Stavením skrytým za bílo-modrou fasádou ale provede všechny zájemce. A přiblíží historii domku i horňácké tradice.

"Dům patřil rodině, která zemřela téměř celá v koncentračním táboře," dodává. I to na místě připomíná.

Přípravě expozice věnoval Stanislav Prášek šest let. Třeba kachlová kamna jsou z nedalekého Kuželova a jsou 150 let stará a znovu postavená.

Exponáty posbíral mezi lidmi z Hrubé Vrby a z okolí, často se v expozici objevily věci, které lidé chtěli vyhodit. V jedné z místností stojí také tkalcovský stav.

Autor expozice slibuje, že letos v létě bude domem provádět vždy o víkendu od 13. do 18. hodiny. A v dalších dnech i částech roku po domluvě.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.