Páteční Noční linka: Co mi voní

4. červen 2021

Co voní jednomu, nemusí vonět jinému. Čich je nejstarším a nejjednodušeji strukturovaným smyslem. Krátká trasa z receptorů do příslušné oblasti v mozku umožňuje snazší vytváření asociací mezi pachy a ostatními vjemy. Tyto asociace mají silný emocionální obsah a zároveň i delší trvání.

I jen pouhý závan pachu často stačí k oživení vzpomínky, kterou jsme již dlouhou dobu považovali za ztracenou. Tato trvanlivost představuje jednu z charakteristik čichové paměti, jež ji odlišuje od ostatních smyslových soustav.

Psychologové dlouho věřili, že čichová paměť funguje stejným způsobem jako paměť zraková nebo sluchová. Ve skutečnosti však srovnávací pokusy prokázaly, že čichová soustava se od ostatních velmi liší. Pachy se ukládají do paměti převážně nevědomě spolu s kontextem, v němž byly zaznamenány. To také vysvětluje, proč vůně může vyvolat vzpomínku na událost, na niž člověk jinak zapomněl.

Voní vám třeba sušenky namočené v čaji a vzpomenete si při nich na své dětství? Chodíte do knihkupectví nasávat vůni knih? Voní vám čerstvě ořezaná tužka? O tom, co vám voní, si s vámi v dnešní Noční lince bude rád povídat Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová