Pan profesor Holý – ještě stále osmdesátník

25. duben 2022

Dušan Holý slaví narozeniny. Za celou folklorní redakci mu přeje a jeho písně pouští Marie Hvozdecká.

Dušan Holý se narodil v roce 1933 v Hrubé Vrbce. Kromě rodičů rozvíjela jeho zpěvnost i babička Kateřina Holá. Její bohatý repertoár začal zapisovat už jako středoškolák a později ho zaznamenal i na magnetofonových nahrávkách. K vystupování na veřejnosti ho od dětství vedlo zapojení obou rodičů do sokolského dění a otcova angažovanost v ochotnickém divadle. Jako děti pasoucí husy se Dušan a jeho starší bratr Luboš objevují ve filmu Karla Plicky Věčná píseň. Jde o první historický záznam jejich zpěvu.

Po maturitě na strážnickém gymnáziu v roce 1951 studoval krátce na JAMU v Brně. Poté se přihlásil ke studiu národopisu a hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Etnomuzikologii se intenzivně věnuje celý život. Jaroslav Jurášek jej přivedl ke spolupráci s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Od založení BROLNu v něm působil jako sólový zpěvák. Jako zpěvák interpretuje především písně rodného Horňácka. V Českém rozhlase Brno se věnoval i redaktorské práci a byl autorem řady folklorních pořadů.

Od roku 1959 ještě donedávna působil na Ústavu evropské etnologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V říjnu 2002 převzal z rukou prezidenta republiky Václava Havla Medaili za zásluhy o Českou republiku v oblasti kultury.

Spustit audio

Související