Ovce a kozy pomáhají na jihu Moravy se záchranou kriticky ohroženého pelyňku Pančičova

4. září 2020

Se záchranou kriticky ohroženého pelyňku Pančičova mají na jihu Moravy pomoci ovce a kozy. Kdysi hojně rozšířená bylina u nás roste už jen na třech místech – u Dolních Dunajovic, Čejče a Pouzdřan.

Ochránci přírody chtějí intenzivní pastvou těchto a dalších lokalit vytvořit pelyňku ideální podmínky k růstu. Po dobu pěti let budou místa zkoumat a vyhodnocovat úspěšnost opatření. Pastevcům navíc pomohou s nákupem krmiva nebo elektrických ohradníků.

„Když to budete sekat křovinořezem, je to daleko víc energie. Myslím, že ovce to udělá šetrněji. Rozrýpou to kopýtky, nachystají ‚zahrádku‘ a semínka se potom mají kde chytnout,“ říká chovatel Miroslav Vodák.

Obnovou pastvy moravských luk chtějí ochránci přírody zachránit kriticky ohrožené druhy rostlin

„Dokáží i ožírat výmlatky dřevin a stromy, pod kterými není takové temno, ale prostor je prosvětlený, což má ráda řada druhů,“ popisuje Vilém Jurek. Pelyněk Pančičův se kromě části Moravy vyskytuje ještě na dvou místech na světě.

„Kdybychom se vykašlali na každou kytku, tak to ve výsledku dopadne tak, že nám krajina zaroste nepůvodními druhy jako je akát nebo pajasan. Musíme tu ochranu přírody vnímat jinak, že to dáváme i dalším generacím,“ doplňuje Jurek.

Spustit audio

Související