Oprášené nahrávky

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlasta Grycová
0:00
/
0:00

Poslechněte si archivní nahrávky a přeneste se do dob minulých na moravsko-slovenské pomezí. Odtud pochází a písně svého kraje interpretují zpěvačky Anna Kománková z Javorníku, Vlasta Grycová ze Strání-Květné, zpěvák Lubomír Málek z Korytné či legendární primáš Samko Dudík z Myjavy.

Vlasta Grycová byla v mládí zpěvačkou Hradišťanu, kam si ji jako patnáctileté děvče vybrali vůdčí osobnosti kapely Jaroslav Staněk a Jaroslav Čech. Mimo to byla sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, stejně jako krajan Lubomír Málek, primáš Olšavy. V pořadu Na pěknú notečku se představí právě ve spolupráci s rozhlasovými muzikanty.

Samko Dudík ovlivnil generace nastupujících muzikantů – dokládá to nahrávka sady písní, kterou měl ve svém repertoáru, v podání Ľudovej hudby Kopaničiar z Myjavy. Mezi ukázkami známých osobností zazní i nahrávka Dagmar Machalové-Klímové z Březové z roku 1955, která jasně dokládá zpěvní styl, o němž si dělal nadšené poznámky již Leoš Janáček, když v roce 1899 Březovou navštívil.

autor: Anežka Heinzlová | zdroj:
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.