Nová kniha z edice Tajemné stezky vás provede zapomenutými příběhy napříč krajinou Bílých Karpat
V knihovně Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti se konal křest a uvedení knihy Jiřího Jilíka s názvem Tajemné stezky: Podhůřím Bílých Karpat do země bohyní a zbojníků. Jedná se o jeho v pořadí čtvrtou knihu z edice Tajemné stezky, přičemž tentokrát Jilík putuje krajinou od městečka Hluk po Bošáckou dolinu. Na své cestě znovu objevuje regionální zapomenuté příběhy s přesahem do naší historie.
Autor Jiří Jilík je sice pražský rodák, ale dětství prožil na Slovácku v domovině svého otce Fanka Jilíka. Vystudoval učitelství a muzeologii na univerzitě v Brně. Následně působil jako učitel ve Vlčnově, poté pracoval v regionálním tisku, filmové tvorbě a muzejnictví.
Kromě toho, že je znalcem a obnovitelem moravských tradic, je také spoluzakladatelem společnosti Starý Velehrad, Expedice Chřiby a dodnes je členem přípravného výboru Jízdy králů. Zároveň je neúnavným badatelem po tajemstvích moravské historie a přírodní magie, což se mnohdy odráží v jeho díle.
Jiří Jilík napsal pro edici Tajemné stezky také následující tituly: Chřiby: Strážci středního Pomoraví (2015), Zapomenuté příběhy slováckého Dolňácka (2018), Poolšavím: Cestou králů i špehýřů (2019).
Během slavnostního uvedení zazněla také četba úryvku z knihy v podání herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila.
Související
-
Člověk na Slovácku má možnost žít ne jeden, ale dva životy, říká spisovatel Jiří Jilík
Povídání Věry Hotařové s novinářem, publicistou, spisovatelem, scénáristou a folkloristou, držitelem mnoha ocenění v oboru literatury faktu Jiřím Jilíkem.
-
Po více než padesáti letech vyšla kniha kunovického rodáka Fanka Jilíka Hesla na vratech
V kunovické knihovně, pojmenované po významném rodákovi a literátovi Fanku Jilíkovi, se konalo slavnostní uvedení Jilíkovy knihy Hesla na vratech. Poslechněte si reportáž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka