Nedostatek strážníků ve Znojmě řeší město spoluprací se seniory, hlídkují u přechodů pro chodce

Na bezpečnost dětí dohlíží u vybraných znojemských přechodů pro chodce nově senioři. Pomáhají tím městským policistům, kterých je ve městě dlouhodobě nedostatek. Senioři absolvovali kurzy první pomoci i dopravní bezpečnosti. Znojmo je první město na Moravě, kde tato spolupráce funguje. Inspiraci hledalo například v Liberci.

Město Znojmo se ještě probouzí do tmy. Paní Anna Krnáčová už v sedm hodin ráno stojí na přechodu ve Smetanově ulici. Má na sobě reflexní kšiltovku, reflexní vestu a v ruce zastavovací terčík.

„Říkala jsem si, že bych chtěla ještě dělat nějakou práci. Ne už nějak nadlouho, ale toto mi vyhovovalo a chtěla jsem být ještě užitečná, jak se říká, pro společnost,“ říká paní Anna, které bude letos sedmdesát let. Ráno vstává v šest hodin, ale podle jejích slov, jí to problém nedělá.

Málo městských policistů

V současné době chybí sedm strážníků a po naplnění stavu bychom, pokud by to dobře dopadlo, se seniory pokračovali,“ vysvětluje mluvčí městské policie Ivan Budín. „Senioři dostávají odměnu 100 korun na hodinu. Přihlásilo se nám kolem 30 seniorů a my jsme vybrali sedm,“ říká starosta města Jan Grois.

Tento týden hlídají přechody senioři ještě ve dvojicích a pod dozorem strážníků. Od příštího týdne už budou pracovat samostatně.

autor: tip
Spustit audio

Související