Nedělní Noční linka: Jak se (my, Češi, Moravané a Slezané) vidíme

20. září 2020

Jací jsme? Šetrní nebo bohémové? Pracovití nebo líní? Přímí nebo záludní? Optimisté nebo skeptici?

Stereotypy mohou často zkreslovat, ale přesto jste jistě někdy alespoň zaslechli „pije jako Dán”, „lakomý Skot” nebo „mladý Ital v zimě nepracuje a v létě tančí”. Takových národních charakteristik jistě najdete i více, ale jak vlastně vidíme sami sebe?

A jak nás vidí naši sousedé z Polska, Slovenska a německy hovořicích krajů? Jako národ Švejků? Jako smějící se bestie? Platí, že co Čech, to muzikant? Jsme upřímní a pracovití nebo záludní a koukáme jak se vyhnout povinnostem?

V dnešní Noční lince se možná dozvíme něco o jiných národech, ale snad toho bude víc o nás samotných. Ptát se na váš pohled bude Borek Kapitančik.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...