Nadšenci mění starý vagón v pojízdnou saunu na kolejích

21. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Takto by mohla sauna ve vagónu vypadat, až bude fungovat. Nadšenci zkoušejí pózovat už od začátku stavby.

Na tuzemské koleje pravděpodobně brzy vyjede první pojízdná sauna. Když to vyjde, lidé se v ní budou potit při osmdesáti stupních v rychlosti až 80 kilometrů za hodinu.

Parta kamarádů z Brna teď tráví skoro každý víkend ve Veselí nad Lužnicí. Mají tam odstavený vlak, jehož součástí má saunový vagon být.

Zvenčí ještě vypadá jako klasický starý zelený služební vůz, jeho útrobami však už voní čerstvé smrkové a osikové dřevo.

Starý zelený vagón je už uvnitř opravený, teď nadšenci dolaďují poslední detaily.

V těchto dnech se uvnitř objevilo i srdce sauny, kamna s žulovými kameny. „Budete u toho, když se v nich poprvé zatopí,“ říká iniciátor projektu Albert Fikáček.

Nadšenec už z jiného vagónu dokázal udělat prostor pro koncerty. A v hlavě má celý podobný netradiční vlak, který by se svou lokomotivou křižoval nejen Českou republiku.

Prostor budoucí sauny. Teď už v ní jsou i kamna s žulovými kameny.

Jedno je zatím vysoce pravděpodobné. Saunový vagón pojede většinou na konci vlaku. Umožní cestujícím z okna v zadní stěně vyhlídku na trať.

Dovnitř sauny by se mohlo po zprovoznění (a poté, co to umožní koronavirová opatření) vejít až dvacet lidí.

Kde se ochladit? Třeba u zasněženého horského nádraží

A nadšenci už vymýšlejí, jak vyřešit ochlazování, pokud pro patřičnou zastávku nevyberou třeba nějaké odlehlé zasněžené nádraží.

Sauna nezabírá celý vagón, bude tam i druhá místnost. A v ní třeba nezbytná sprcha. Bude možné přejít i do dalších částí vlaku, který nadšenci kolem Alberta Fikáčka dávají dohromady.

„Čekáme teď na právně závazný názor drážního úřadu,“ říká autor myšlenky k tomu, jestli skutečně bude možné saunu provozovat i za jízdy.

Je noc a iniciátoři mohou slavit - ze saunového vagónu se kouří!

Projekt zatím autor platí hlavně ze svého a z darů lidí, které nápad zaujal.

autoři: Tomáš Kremr , Miloš Šenkýř | zdroj: Český rozhlas Brno
Spustit audio

Související