Na vývoji samočisticí fólie spolupracují chemici z VUT. Speciální vrstva brání šíření virů
Vědci z Vysokého učení technického v Brně se podílí na vývoji samočistící fólie. Určena je především pro dotykové obrazovky samoobslužných kiosků, které využívají lidé například na úřadech nebo v obchodech. Fólie totiž obsahuje speciální vrstvu, která dokáže ničit nečistoty, a brání tak šíření virů a bakterií.
„Tento roztok je čerpaný do takové zvláštní mezinádržky. Odtud padá na fólii a vytváří velmi tenkou vrstvu – kolem jednoho, dvou mikrometrů, to je tak dvacetina vlasu,” popisuje proces vzniku fólie Michal Veselý z Fakulty chemické brněnského Vysokého učení technického.
„Nanášíme na tomto poloprovozním zařízení, což je takzvaná roll to roll tiskárna, která umožní odvíjet fólii z role na roli, a nanášet buď souvislou, nebo strukturovanou vrstvu,” dodává Veselý.
Samočistící vlastnosti má fólie díky speciálním molekulám. „Po ozáření viditelným světlem produkují aktivní formy kyslíku, které oxidují ulpělé nečistoty, bakterie, viry a zabraňují jejich rozmnožování,” vysvětluje jeden z vědců Petr Dzik.
Využití v obchodech či na letištích
S nápadem se na univerzitu obrátila firma, která vyrábí dotykové panely. „Ty naše produkty končí v samoobslužných terminálech, například na letištích. Dotýká se jich spousta cizích lidí. To nás přivedlo na myšlenku, aby to dotykové zařízení nebylo zdrojem různých infekcí,” zdůvodňuje smysl celého projektu zakladatel firmy Libor Vošický. „V současné chvíli hledáme partnery, kde bychom mohli tu fólii testovat v reálném prostředí. Nainstalovat ji na samoobslužné pokladny a dlouhodobě sledovat její výkonnost.”
Kromě dotykových obrazovek by se fólie mohla použít například na kliky dveří nebo nákupní vozíky.
Související
-
Vědci z brněnského Moravského zemského muzea pomohli objevit nový minerál
Na objevu nového minerálu se podíleli vědci z Moravského zemského muzea v Brně. Světle růžový nerost pojmenovali dobšináit.
-
Půdní bakterie z alžírské pouště by v budoucnu mohly chránit keře révy vinné před chorobami
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně testují půdní bakterie z alžírské pouště. Chtějí je využít jako ochranu před houbovými chorobami kmene révy vinné.
-
Roboti současní i minulí. Technické muzeum připomíná výstavou sto let od vzniku slova robot
Před sto lety se slovo robot poprvé objevilo v divadelní hře R.U.R od Karla Čapka. Původně výraz označoval umělé dělníky. Dnes slovo používá celý svět.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Problém opět neřeší systémově.‘ Prezident Pavel vetoval novelu o zvýšení platů veřejných činitelů
-
Do dětského domova jsem se dostal náhle po smrti babičky, jsem tam jen rok, říká 12letý Samuel
-
Ze setkání v Mnichově byla evropská kocovina. Pozvání na další večeři to ale nevyřeší, říká Pojar
-
Zemřel Miloš Balák, bývalý šéf Lesní správy Lány. Bylo mu 57 let