Na ukázku práce v uhelných dolech nemusíte na Ostravsko. Ve Zbýšově vzniká replika štoly

22. květen 2020
Vesele i Vážně o Víkendu

Bývalí horníci ve Zbýšově, který se nachází v Rosicko-oslavanské uhelné pánvi, v těchto týdnech staví repliku uhelné štoly. Vzniká hned vedle bývalé těžní věže Simson. Ta ukončila svůj provoz na konci 80. let. Postupně se tak rozšiřuje muzeum hornictví, které by se v létě mohlo otevřít turistům.

„Stojíme v bezprostřední blízkosti konstrukce těžního zařízení, které vyústilo nahoře těžní věží. Touto konstrukcí dolů projížděla důlní klec, kterou se vyváželo nahoru uhlí. Nebo v ní sfárali horníci do práce,“ popisuje bývalý horník a nadšenec Karel Novotný.

Před těžní věží Simson se teď připravuje zhruba 60metrová replika štoly. „Ta bude obložena betonovými pažnicemi, uvnitř bude chodba osazena různým důlním zařízením – originály, jak to bylo na šachtě.“

Vozíky od havířů

„Dřív se vozy vyřazovaly a havíři to kupovali na své zahrady, kde to používali na dešťovou vodu. Někteří z nich jsou horničtí patrioti, tak nám ty vozíky nabízejí. My je sem vozíme a opravujeme je,“ odpovídá Karel Novotný z Vlastivědného spolku Zbýšov na dotaz, kde shání exponáty. „Co se týká dalších exponátů, tak se snažíme oslovit šachty, které jsou v likvidaci. To je převážně v oblasti Karviné a Ostravy.“

Do ukázky štoly by se lidé mohli podívat ještě letos, termíny zatím ale nejsou přesně dané. První návštěvníci by mohli do Zbýšova zavítat zřejmě v červenci.

autor: Petr Tichý
Spustit audio