Na pěknú notečku z obýváku Antonína Gajdoše

23. květen 2023

Antonín Gajdoš se narodil v Olomouci, ale jeho domovem a působištěm se stalo především Slovácko a také západní Slovensko – respektive Bratislava.

Díky studiu na olomoucké univerzitě je aprobovaným učitelem oboru hudební výchova a český jazyk. Přehlídka hudebních nosičů je dokladem toho, že je také výrazným zpěvákem – populární i lidové muziky.

Na pěknú notečku z obýváku Antonína Gajdoše

Pracoval řadu let jako redaktor Slovenského rozhlasu, kde se uplatnil postupně jako člen redakce populární hudby a později jako vedoucí redakce hudby lidové. Po rozdělení Československa se s rodinou vrátil na Slovácko, kde vyučoval na Základní škole Velehrad.

Poté následovala patnáctiletá éra ředitelování domu pro seniory v Buchlovicích. Ani zde nechyběla hudba – vedl zde pěvecký sbor složený z klientů domu pro seniory. S tímto uskupením natočil celkem 16 hudebně pestrých nosičů. Gajdoš zpíval s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, Orchestrem ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu (OĽUN) a také cimbálovými muzikami.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.