Mistři dirigenti v Rozhlasových láskách Jana Daleckého
K připomínce začátku rozhlasového vysílání z Brna před sto lety patří i pátrání v rozhlasovém hudebním archivu. Jan Dalecký vybírá tradičně žánrově velmi pestrou směs hudby, jejímž pojítkem jsou osobnosti. Všechny uvedené spojuje spolupráce s brněnským rozhlasem. Do aktuálního dílu se vešlo hned několik dirigentských mistrů „kouzelné hůlky“, tedy taktovky. Zazní ukázky z děl Janáčka, Martinů i Smetany. Ovšem zastoupeny jsou i folklór, folk, jazz či pop.
Související
-
BERO, OSB či BROLN v Rozhlasových láskách Jana Daleckého
Udělejte si díky Janu Daleckému exkurzi do pestré hudební historie brněnské rozhlasové stanice. Víte, co ve zkratkách znamenají BERO, OSB či BROLN?
-
Vlastimil Peška, Ladislav Kozderka a jazzman Mark Murphy v Rozhlasových láskách Jana Daleckého
Tématem dalších Rozhlasových lásek budou vlastně jen tři muži. Hned dva z nich byli důležitými osobnostmi pro hudební historii brněnského rozhlasu a brněnské hudby vůbec.
-
Pánové Hertl, Hudec a Hnilička v Rozhlasových láskách Jana Daleckého
Jan Dalecký už jako hudební elév počátkem 60. let usedal ke spolupráci s rozhlasovými orchestry a zmíněné pány – Hertla a Hudce – poznal osobně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.