Lžička medu je celoživotním produktem dvou včel, vypočítává včelař
Včely jsou na světě zhruba 80 miliónů let. A přesto o nich stále nevíme všechno. Konečně už Wilhelm Bölsche, německý autor a překladatel, řekl: „Na světě jsou dvě největší záhady života – člověk a včely.“
Dodnes není úplně vysvětleno, podle čeho se včely rozhodnou, že z jedné z nich bude matka a druhá dělnice. Dělnice umírá upracováním po 40 dnech života, matka se dožívá i 5 let. A zatímco matka je v úlu jen jedna, dělnic je až 80 000. Dělnice za celý svůj (zhruba měsíc a půl trvající) život nasbírá půl lžičky medu.
Host pondělního Apetýtu včelař Jan Klepárník mluvil o praktických radách pro konzumenty medu i včelích zajímavostech. „Ve městech jsou bohatší snůšky, jsou tu různorodé stromy, město kvete od jara do podzimu,“ popisuje Klepárník, jaké to je, starat se o včely ve městě.
„Pastovaný med je skvělá věc, jak udržet med v konzistenci, aby se dal ráno namazat na chleba. Pokud bychom med neošetřili pastováním, tak zkrystalizuje. Lidově se tomu říká, že zcukernatí. Ztuhne a pak se musí lžičkou dolovat ze sklenice.“
Každý správný med má časem zkrystalizovat a není to doklad jeho nekvality, je to přesně naopak. Tím, že se med „vyšlehá“, neztrácí na kvalitě a pro řadu lidí může být výrazně praktičtější, protože v kuchyni nenadělá takový nepořádek.
Včelařů je dost, některá místa jsou dokonce „převčelená“
Po roce 1989 u nás včelařů ubývalo. Lidé podle Jana Klepárníka objevili jiné zájmy, začali více cestovat, ale to se změnilo. Po výrazné propagaci včelařství u nás včelstev a lidí, kteří je obhospodařují, výrazně přibylo. Dokonce jsou místa, kde se objevil nový problém, takzvané převčelení. Jan Klepárník to přirovnává k aktuální koronavirové situaci. Když je někde větší koncentrace živočichů, tak se snadněji přenášejí choroby – v případě včel varoáza. Nicméně lepší je mít v přírodě více včel než vůbec žádné. Kdyby nebyly včely, tak by některé stromy rodily polovinu, a některé dokonce jen čtvrtinu ovocných plodů.
Kde konzumují med zásadně se zbytky včel? Podle čeho se včely orientují? Poslechněte si celý rozhovor Jiřího Kokmotose se včelařem Janem Klepárníkem.
Související
-
Úly uprostřed města? Včely jsou tady spokojené a mají velmi kvalitní med
Vysoké denní teploty v posledních dnech vylákaly ven také včely. Krátký prolet jim neškodí, potíže by ale mohl způsobit dlouhodobější mráz.
-
Vyrobte si úl podle svých představ. Designový včelí web vám zdarma pomůže s plánováním
Designový inkubátor vyvinul úl pro samotářské včely s otevřenými parametry, který si může kdokoli zdarma dokončit podle svého vkusu nebo prostorových možností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...