Levanduli mějte stále v zásobě. Voní, uklidňuje i léčí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Levandule

Levanduli naše babičky vysazovaly a sušily pravidelně každý rok. Často ji vázaly do kytiček a věšely nad plotnu, aby provoněla chalupu.

Levandule sloužila také jako léčivka. Pokud jste ji i vy letos sklidili a usušili, můžete ji použít mnoha způsoby. Naplňte plátěné pytlíčky, které svou vůní uklidňují, zahání bolest hlavy a v neposlední řadě chrání šaty před moly. Levandule pod polštářem odbourává stres a navozuje klidný spánek.

Z jejího odvaru vykouzlíte voňavou, svaly uvolňující lázeň. Čaj z ní zase pomáhá při bolestech žaludku a při trávicích obtížích. Levanduli je dobré mít v zásobě, protože je zkrátka nenahraditelná.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.