Letos v červnu byla po čtrnácti letech obnovena lodní doprava na Vranovské přehradě

19. červenec 2006

Troubení lodní sirény nebylo na Vranovské přehradě slyšet dlouhých čtrnáct let. Letos v červnu tam byla pravidelná lodní doprava obnovena. O prázdninách tam dvakrát denně jezdí pravidelná linka a třikrát denně vyhlídkové plavby. Ty budou pokračovat také v září.

Lidem, kteří tuto možnost využijí, se z paluby lodi nabízí krásný pohled na zalesněné břehy přehrady, skály čnící z vody, klidné zátoky a jedinečný výhled na hrad Bítov a zříceninu Cornštejn. Lodě po Vranovské přehradě jezdily od roku 1934, kdy bylo vodní dílo postaveno. V roce 1992 však vešla v platnost vyhláška, která tam provoz lodí zakázala. Další vyhláškou byl provoz obnoven až v roce 2001.

Jedním z těch, kteří stáli za obnovením pravidelné lodní dopravy na Vranovské přehradě, je Dalibor Dufek. "Ten nápad vznikl asi před rokem a půl, ale než se k tomu vyjádřily všechny možné orgány, tak to chvíli trvalo," říká Dalibor Dufek. Na příští rok organizátoři plánují postavit novou loď, která by už od července měla hladinu Vranovské přehrady brázdit.

V letošním roce se návštěvníci svezou například lodí Valentýna, která původně jezdila na Slapech a je zhruba pro osmdesát cestujících. "Nástupiště je na hrázi a loď pak pokračuje směrem k Bítovu se zastávkami v Lančovské zátoce a na Horce," popisuje Dalibor Dufek. Loď pravidelně vyjíždí s kapitánem a jedním z nich je i Luboš Minařík." Lodě řídím už od roku 1985 a kromě Vranovské přehrady jsem pobýval i na Brněnské," uvádí lodní kapitán Luboš Minařík.

autor: gaj
Spustit audio