Létečka na Slovácku aneb vítání jara skrze zaříkávadla i svaté obrázky

Zaříkávadla, modlitby, lidová magie i svaté obrázky, to vše je dívčí předvelikonoční obchůzka s tzv. létečkem neboli novým letem. Kontinuálně se tato lidová tradice udržela v některých obcích na moravském Slovácku.

Děvčata tam nevynášejí Smrtku ani Moranu, ale přinášejí do domácností jaro (tedy "nové leto") prostřednictvím velkých zelených kytic zdobených vyšívanými mašlemi a obrázky světců a vyslovují při tom speciální kouzelnou formulku. Jak vypadá zaříkávání jara, zdraví a dobré úrody, když se protnou křesťanské tradice s pohanskými rituály? V Bánově to zjišťovala Markéta Ševčíková.

autor: mše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.