Kvíz: Rozumíte moravsky?
Morava je regionem mnoha nářečí. Ta postupně od první republiky mizí kvůli jednotné výuce českého jazyka. Vyzkoušejte si, jak rozumíte některým vybraným „špekům“ z moravských dialektů.
Řada míst na Moravě si své jazykové odlišnosti stále ještě uchovává. Jak je jejich jazyk bohatý, dokazuje i soutěž Českého rozhlasu Brno, kterou vysílá Pavel Kašpar každý všední po čtvrt na osm ráno. V soutěži Jak se u nás mluví jsme už odvysílali na tisíc různých nářečních výrazů a studna naštěstí stále nevysychá.
Vyzkoušejte si i vy některé vybrané chytáky z nářečí, která už jsme ve vysílání představili.
Související
-
KVÍZ: Bo, kaj, buty, gatě, kobzole... Jak dobře rozumíte ostravštině?
UNESCO v roce 1999 zavedla Mezinárodní den mateřského jazyka. Jako připomínku toho, že víc než polovina z cca 7000 jazyků je ohrožena zánikem. Je ohrožena i ostravština?
-
Pikador a lokáč. Znáte jihočeská slova? Vyzkoušejte náš kvíz
V Jihočeském kraji nenajdete specifická nářečí, která známe třeba z Chodska nebo Hané. Pozornému posluchači ale neuniknou jemná specifika.
-
KVÍZ: Omite hanácke?
Český rozhlas Olomouc je na Hané doma. Rozuměli byste nám, kdybychom vysílali v místním dialektu, který je pestrý a rozmanitý? Otestujte své znalosti.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.