Kuřimská věznice se proměnila v provizorní manufakturu. Dvacítka vězňů šije na zapůjčených strojích roušky
Necelá dvacítka odsouzených v kuřimské věznici začala pracovat v provizorní manufaktuře na roušky. Šicí stroje jim půjčili obyvatelé města.
„Stroj jsem měl doma nějaký čas nevyužitý, takže když se bude hodit někomu dalšímu, tím lépe,“ říká Vojtěch Novotný. Mluvčí města Soňa Šmahelová ukazuje na modrou naloženou dodávku, která sváží šicí stroje, látky a také gumičky. „Ještě nám lidé přibalili stará povlečení, některé látky jsme měli vlastní. Kolegové ještě dokoupili šňůrky.“
Dlouhodobá spolupráce
Ochotu lidí zapůjčit šicí stroje ocenil starosta Kuřimi Drago Sukalovský z hnutí STAN. „S věznicí spolupracujeme dlouhodobě. Na základě karanténního opatření ale museli všichni odsouzení, kteří pracují pro město, svoji práci dnešním dnem ukončit a jsou pouze ve věznici.
Jsem velmi rád, že lidé neváhají dát funkční šicí stroje do cizích rukou a udělat to nejen pro svoje blaho, ale pro blaho nás všech,“ dodává Sukalovský.
Malá manufaktura
Podle mluvčí věznice Pavlíny Kuchařové ve věznici vznikla malá manufaktura. „Připravili jsme stoly, prodlužovací kabely, židle. Někteří odsouzení stříhají, žehlí, skládají a samozřejmě šijí.”
Roušky pro zaměstnance věznice, samotné vězně, ale i další lidi ve městě připravuje celkem 18 odsouzených, někteří z nich se přihlásili dobrovolně s tím, že šít už umí.
Související
-
Kulový blesk po brněnsku. Senioři v Brně si můžou objednat obědy zdarma s rozvozem
350 obědů denně uvaří a rozvezou dobrovolníci brněnským seniorům zdarma. Iniciátoři projektu chtějí omezit riziko, že se senioři při cestách na nákupy nakazí koronavirem.
-
FOTONÁVOD: Jak si doma ušít roušku krok za krokem
Povoláním je radiologickou asistentkou v jedné z pražských nemocnic. Rodačka z České Lípy Petra Králová je ale taky šikovná švadlena a podělila se s námi o návod.
-
Nastříhat plátno, přežehlit, přišít šňůrky. Dobrovolníci v Brně šijí látkové roušky pro potřebné
I přes víkendovou částečnou dodávku od státu a dnešní od kraje stále chybí jednorázové respirační roušky v nemocnicích nebo sociálním pracovníkům v terénu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.