Kuřimská věznice se proměnila v provizorní manufakturu. Dvacítka vězňů šije na zapůjčených strojích roušky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Šicí stroje zapůjčili do kuřimské věznice místní obyvatelé

Necelá dvacítka odsouzených v kuřimské věznici začala pracovat v provizorní manufaktuře na roušky. Šicí stroje jim půjčili obyvatelé města.

„Stroj jsem měl doma nějaký čas nevyužitý, takže když se bude hodit někomu dalšímu, tím lépe,“ říká Vojtěch Novotný. Mluvčí města Soňa Šmahelová ukazuje na modrou naloženou dodávku, která sváží šicí stroje, látky a také gumičky. „Ještě nám lidé přibalili stará povlečení, některé látky jsme měli vlastní. Kolegové ještě dokoupili šňůrky.“

Dlouhodobá spolupráce

Ochotu lidí zapůjčit šicí stroje ocenil starosta Kuřimi Drago Sukalovský z hnutí STAN. „S věznicí spolupracujeme dlouhodobě. Na základě karanténního opatření ale museli všichni odsouzení, kteří pracují pro město, svoji práci dnešním dnem ukončit a jsou pouze ve věznici.

Jsem velmi rád, že lidé neváhají dát funkční šicí stroje do cizích rukou a udělat to nejen pro svoje blaho, ale pro blaho nás všech,“ dodává Sukalovský.

Malá manufaktura

Podle mluvčí věznice Pavlíny Kuchařové ve věznici vznikla malá manufaktura. „Připravili jsme stoly, prodlužovací kabely, židle. Někteří odsouzení stříhají, žehlí, skládají a samozřejmě šijí.”

Roušky pro zaměstnance věznice, samotné vězně, ale i další lidi ve městě připravuje celkem 18 odsouzených, někteří z nich se přihlásili dobrovolně s tím, že šít už umí.

autor: tip
Spustit audio

Související