Krev vydrží v ledničkách jen 42 dní, plazma tři roky
Světový den dárců krve připadá na 14. června. I letos se mohou lidé zapojit do akce Daruj krev s Českým rozhlasem, a to až do 20. června.
Darovaná krev zachraňuje životy. Nikdy nevíte, kdy ji budete také potřebovat. To jsou nezpochybnitelné vzkazy pro ty, kdo by mohli, ale zatím se do registru dárců nepřihlásili.
Krevní transfúze pomáhají při operacích, komplikovaných zákrocích, nebo třeba při porodech. Při něm lékaři spotřebují až deset nebo dvacet jednotek s krví. Jednotka představuje jeden odběr od jednoho dárce.
A co se vlastně s odebranou krví dál děje? „Plná krev se dále zpracovává, oddělí se červené krvinky a plazma. Červené krvinky se potom dále skladují při teplotě 2-6 stupňů Celsia, doba expirace je 42 dnů. Červené krvinky jsou skladovány v komorových lednicích a plazma v mrazicích komorách. Plazmu skladujeme při teplotě nižší než -25 stupňů Celsia a doba její použitelnosti při tomto skladování je tři roky,“ vysvětlila lékařka Simona Hohlová z Fakultní nemocnice Brno.
Prvodárci kdykoliv, ostatní dárci na požádání
Právě krátká trvanlivost odebrané krve vyžaduje ze strany transfúzních stanic pečlivé plánování. Například v největším transfuzním a tkáňovém oddělení na jihu Moravy, ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích, mají celé oddělení, které se stará o to, aby krve byl dostatek, ale aby jí právě nebyl ani přebytek.
V případě, že dostanou hlášení o pravděpodobném zvýšení spotřeby krve, například v případě hromadné havárie, okamžitě kontrolují sklady. Je-li krve málo, obesílají dárce textovou zprávou, v případě velké nouze jim volají, aby co nejdříve přišli.
A zaměstnanci oddělení potvrzují, že dárci jsou většinou ochotní, přijdou a pomůžou. Registr dárců Fakultní nemocnice Brno má asi 16 tisíc položek. Denně v Bohunicích na transfuzní stanici daruje krev asi stovka lidí. Kdo chce, daruje krev bezplatně.
Jednou z nich byla dnes i pětadvacetiletá Klára Bergmanová, která na odběr přišla už pošesté.
„Neměla bych tak dobrý pocit, kdybych dávala za peníze. Kromě toho jsem se dneska registrovala i do registru dárců kostní dřeně. Myslím si, že nikdy nevíme, co se může stát, a tu krev může potřebovat někdo z mé rodiny, a proč někomu nepomoct, když mi to v podstatě nic neudělá,“ vysvětlila Klára Bergmannová, co ji k bezplatnému dárcovství vede.
Projekt Daruj krev s Českým rozhlasem má přivést na transfúzní stanice zejména ty, kdo ještě krev nikdy nedávali – tedy takzvané prvodárce. Na stránkách darujkrev.rozhlas.cz najdou zájemci přehled podmínek, které by měl dárce splňovat, i registrační formulář.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Sokolové bojují o ukradené peníze. Policie u asistentky zajistila 11 milionů v hotovosti
-
Syrští povstalci tvrdí, že ovládli celou provincii Idlib. Nedaleké město Aleppo opouštějí tisíce civilních aut
-
Po českých silnicích jezdí 18 tisíc sedmnáctiletých řidičů. Policisté s nimi dosud řešili jen osm nehod