Krása vyšitá z rybích šupin

12. prosinec 2020

Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou je textilní kouzelnice, vedle paličkování, síťování, krosienky, frivolitky, klasické výšivky nebo šité krajky udržuje tradici unikátních jihočeských výšivek z rybích šupin.

Zdobí jimi krojové součásti, taštičky i škapulíře a jako jedna z mála tak udržuje starodávné lidové umění, které zažívalo největší rozmach v 19. století. Od Ministerstva kultury za to dostala titul nositelka tradice lidového řemesla.

Z jakých rybích šupin lze vyšívat, jak se s nimi pracuje a skutečně přináší svým nositelům štěstí? V dílně Ludmily Dominové na Hluboké (za zvuků jejího oblíbeného souboru Úsvit z Českých Budějovic) natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...