Krása pletená z orobince

4. červenec 2020

Orobinec je vodní rostlina s květy jako doutníky, která pro naše předky znamenala zázrak. Oddenky se daly sušit a dala se z nich vyrobit mouka, čestvé nahrazovaly chřest, suché listy sloužily jako krytina na střechu a na výrobu rohoží, chmýří se používalo do matrací a polštářů.

Z orobince se ale také daly plést brašny, boty, tašky, koše atd. Umění pletení z orobince k nám přinesli před třemi stoletími Benátčané a toto řemeslo se uchytilo především v okolí Bakova nad Jizerou a Mnichova Hradiště. A právě tam žije Iveta Dandová, jedna z posledních žen u nás, která se pletení z orobince věnuje. Dostala za to od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla"a prozkoumat tajemství pletení z orobince se za ní vydala Markéta Ševčíková."

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?