Krása pletená z orobince
Orobinec je vodní rostlina s květy jako doutníky, která pro naše předky znamenala zázrak. Oddenky se daly sušit a dala se z nich vyrobit mouka, čestvé nahrazovaly chřest, suché listy sloužily jako krytina na střechu a na výrobu rohoží, chmýří se používalo do matrací a polštářů.
Z orobince se ale také daly plést brašny, boty, tašky, koše atd. Umění pletení z orobince k nám přinesli před třemi stoletími Benátčané a toto řemeslo se uchytilo především v okolí Bakova nad Jizerou a Mnichova Hradiště. A právě tam žije Iveta Dandová, jedna z posledních žen u nás, která se pletení z orobince věnuje. Dostala za to od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla"a prozkoumat tajemství pletení z orobince se za ní vydala Markéta Ševčíková."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?