Kosmický inženýr nebo mechanik elektromobilů. Školy v Brně se chystají na obory budoucnosti
Některé brněnské školy chtějí připravovat studenty na takzvaná povolání budoucnosti. Na pozice jako kosmický inženýr nebo datový detektiv láká zájemce v nové náborové kampani Vysoké učení technické. Škola při jejím vytváření vycházela z průzkumů mezi budoucími vysokoškoláky. Pro ty je nejdůležitější, aby uplatnění v oboru, který vystudují, našli i za několik desítek let.
„My se na to snažíme nejen reagovat, ale i předcházet, proto u nás vznikají moderní studijní programy ještě několik let předtím, než reálně ta povolání budeme potřebovat,“ přibližuje mluvčí VUT Tereza Kadrnožková.
Nové pracovní pozice se objeví třeba v automobilovém průmyslu, kde budou stále více potřeba mechanici elektroaut. Na to reaguje brněnská Integrovaná střední škola automobilní. „Do vozidel přichází technologie vysokonapěťové. Byli bychom rádi, kdyby se obor věnoval primárně elektropohonům,“ říká ředitel Milan Chylík. Podle něj první absolventi nového oboru ze školy vyjdou nejdříve za osm let.
Související
-
Dvě úrovně maturity? Změna musí jít ruku v ruce s proměnou systému vzdělávání, zní od expertů
Středoškoláci by si v budoucnu mohli vybírat ze dvou úrovní maturit. Kdo nebude chtít pokračovat dál ve studiu na vyšší či vysoké škole, tomu by stačila snazší zkouška.
-
Jak se lze vzdělávat na vysoké umělecké škole? Alternativu představuje i princip sebeorganizace
Jak se rozvíjí nedávno zažehnutá diskuze, která zpochybňuje tradiční mistrovské ateliéry na uměleckých školách?
-
Mezi pětistovkou nejlepších technických univerzit světa jsou také tři české vysoké školy
Univerzita Karlova, Vysoká škola chemicko-technologická a České vysoké učení technické. A to za poslední tři roky poskočilo o 150 míst v prestižním univerzitním žebříčku.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rod: Sázka na obranný průmysl může být naším pilířem na 20 let. Po válce bude třeba naplnit sklady
-
Rusko je připraveno na mír, ale musí se mu vyhovět, říká politolog Just
-
Sparta po devíti ligových výhrách v řadě prohrála, nestačila na Liberec. Jediný gól vstřelil Višinský
-
‚Parchant jeden.‘ Schillerová se opřela do premiéra Fialy kvůli schůzce o obraně. Podle něj ztrácí nervy