Koniklecové louky pokryly chlupaté květy. Podívejte se

9. duben 2018

Tisíce kvetoucích konikleců pokryly louky na Kamenném vrchu v Brně. Tamní přírodní rezervace je evropským a možná i celosvětovým unikátem - nachází se tam nejvíc těchto rostlin pohromadě.

0:00
/
0:00

Na Kamenném vrchu v Brně mají v těchto dnech ochranáři plné ruce práce. I několikrát denně vyměňují poškozené informační panely v přírodní rezervaci, kde roste největší počet konikleců velkokvětých v Evropě a možná i na světě.

Ty právě teď kvetou a jejich fialové koberce lákají k návštěvě lidi z celého Brna i okolí. Obrovská návštěvnost a blízkost velkého sídliště klade velké nároky na ochranu tohoto vzácného území a na ty, kdo o ně pečují.

Chráněnou oblast ohraničuje bytelný železný plot.

Před víkendem, kdy nejspíš kvetlo konikleců nejvíc, se do rezervace vraceli ochranáři několikrát denně, aby opravili nebo nahradili poškozené informační tabule. Na většině z nich se návštěvníci dočtou, že vstup do trávníku s konikleci květiny poškozuje.

„Dnes jsme tu už podruhé, některé cedule mezitím někdo strhal,“ konstatoval Vilém Jurek z Rezekvítku, který se o oblast stará.

Louka je vzácnými kvítky opravdu pokrytá.

V sezóně kvetení konikleců je návštěvnost rezervace na Kamenném vrchu obrovská. Na procházku s fotoaparátem zamířil i Josef Novotný z Brna. „Každým rokem je to něčím nové. Dobře, že tu ty cedule jsou, dáváme si pozor, byla by škoda je pošlapat,“ podotkl návštěvník.

Obdivovat chlupaté květy přicházejí i mateřské školy na dopoledních vycházkách.

Obdivovat koniklece přichází i mateřské školy.

I kvůli blízkosti sídliště koniklecové louky chrání železný plot. Loni ho spolek Rezekvítek s finanční podporou městské části Nový Lískovec opravil. Tato přísná ochrana je nezbytná, lidé často informačních tabulí nedbají a v honbě za hezkým snímkem se pod nohy často příliš nedívají.

Koniklec velkokvětý na Kamenném vrchu.

„Vstup do trávníků je problematický, protože se vytvářejí nové cestičky, návštěvníci po koniklecích šlapou. Loni byl takový extrém: přišel pán, chtěl fotit, a aby si nelehal do bláta, rozložil si přes koniklece karimatku a několik jich zalehl. Vyhodili jsme ho, ale dávám to jako příklad, jak lze kvůli jedné fotce zničit řadu dalších konikleců,“ dodal Vilém Jurek.

Nejvíc konikleců na Kamenném vrchu vykvetlo zřejmě o uplynulém víkendu.

Související