Když nemůžeš pomoct, neubliž - to je základ, říká moderátorka Tereza Pergnerová
Téma pomoci souvisí se ženou, která je známá pro svou empatii. Řeč je o moderátorce Tereze Pergnerové, která v roce 2019 založila nadační fond nesoucí její jméno. Jožka Kubáník ji prostřednictvím zprávy na sociální síti pozval do svého pořadu a Tereza jeho prosbu o pomoc pochopitelně vyslyšela.
Tereza se pokládá za intuitivního člověka a říká, že mnoho věcí se děje samospádem tak, jak mají. Reaguje na všechny žádosti o pomoc, které jí dorazí. „Snažím se odpovědět, byť i s nějakým zpožděním, nebo aspoň nahrát hlasovou zprávu. Považuji to za důležité. Nejsme bezejmenní lidé, každý si s sebou nese nějakou informaci, nějaký prožitek. I když se někdy ty zprávy nahromadí, pořád mám vnitřně pocit, že musím, chci a potřebuji odpovědět,“ dodává známá moderátorka.
Kromě moderování se Tereza Pergnerová zajímá o psychologii: „Ráda o lidech přemýšlím. Je to dané i tím, že jsem v určitých etapách musela hodně přemýšlet o sobě, o nějaké struktuře osobnosti.“ Na základě toho si uvědomila svou sílu, mantinely i rezervy a dodává, že se jí s tímto náhledem na život dobře žije. Psychologii chtěla v dospělosti i studovat. Postupu v této oblasti bohužel zamezila její revolta v mládí, kdy nezvládla maturitu. „Pro mě jsou tyto brány zřejmě uzavřeny, ale nicméně člověčina a lidskost je mi blízká. Je to krásné téma, ale jsem veliký laik,“ uzavírá Tereza téma psychologie.
Jak bylo nastíněno, ostatním lidem Tereza Pergnerová pomáhá velmi ráda. Ne vždy se ale taková pomoc setká s úspěchem a Tereza o tom ví své: „Někdy člověk vstupuje do určité situace zbrkle, ona se potom vyvíjí úplně jiným směrem. Ale nezlobím se a necítím se v té situaci podvedená. Patří to k tomu a je to vývoj, nerada lidi soudím. A je to velké přání, aby lidi nesoudili mě.“
S prospěcháři se dle svých slov možná někdy díky svému nadačnímu fondu potkala. Je ale názoru, že motivace člověka je vždy něčím podmíněná. „Nemusíme slyšet na všechny výzvy a prosby. Ale určitě nemusíme přilévat do ohně. Když nemůžeš pomoct, neubliž, to je základ. Svět není ideální, ale pořád to stojí za to,“ říká Tereza Pergnerová.
Jak vnímá Tereza Pergnerová empatii? Co podle ní formuje tendenci člověka pomáhat? Proč založila nadační fond a komu pomáhá? S jakými lidskými příběhy se setkala? Všechny odpovědi se dozvíte v záznamu rozhovoru, ve kterém si s Jožkou Kubáníkem povídala především o pomoci a pomáhání.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu https://rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Vážná nemoc vlastního dítěte může přinést i mnoho krásného a vzácného, říká Magda Máčalová
Rodina Magdy Máčalové byla úplně obyčejná. Dvě krásné holčičky, šikovný kluk. Život naruby celé rodině převrátila vzhůru nohama nemoc Aničky, jedné z dcer.
-
U prvního novoročního miminka závodí spíš média než rodiče, říká dětská lékařka Jitka Kandrnálová
Hostem novoročního vysílání pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byla neonatoložka a dětská lékařka Jitka Kandrnálová, která se péči o děti věnuje přes dvacet let.
-
Před pohovorem do Divadla Spejbla s Hurvínka se ptali, jestli mám fistulku, vzpomíná Marie Šimsová
Brýlatá holčička s velkýma očima – Mánička. Hurvínkově kamarádce nyní propůjčuje hlas Marie Šimsová, která vystudovala herectví ve Zlíně. Pozvali jsme ji k rozhovoru.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.