Když je humor součástí života, odráží se to i ve stáří. To může být obdobím radosti, míní socioložka
Lucie Vidovičová působí na Masarykově univerzitě a ve Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. Dlouhodobě se věnuje tématům stárnutí, rodiny a generací.
„Oblast věku nejenom zkoumám, ale také žiju. Stejně jako všichni od narození stárnu a moje nové zkušenosti ovlivňují nejen to, co zkoumám, ale také jak to zkoumám. Jsem i pečující a zjišťuji tedy nejen pracovně, ale i osobně, kde všude bychom jako společnost i jednotlivci mohli se stářím pracovat lépe a radostněji,“ říká Vidovičová.
Čtěte také
Jak se připravit na to, abychom se i ve vyšším věku měli dobře? „S přípravou musíme začít brzo. Můžeme udělat různé změny doma, přestěhovat se například někam, kde nejsou schody. Je dobré mít i hodně přátel, abychom měli silné sociální sítě. Něco jiného je ještě příprava státu, kdy nastavení různých politik a opatření by mělo být věku přátelské.“
Sociologie má podle ní blízko ke kriminalistice, na jejíž studia ji nepřijali. „Neudělala jsem test z balistiky a neudržela se na hrazdě, proto jsem se nestala policistkou,“ říká s úsměvem. „Ale věřím, že co pánbůh řídí, to dobře řídí a časem jsem zjistila, že i sociologie používá podobné metody. Zvědavost nebo zvídavost a snaha přijít věcem na kloub je společná více odvětvím,“ myslí si socioložka.
„I pro kvalitu života ve vyšším věku platí ‚jaký si to uděláš, takový to máš‘. Tomu odpovídají i všechny sociologické a medicínské výzkumy. Když žijeme veselejším a pozitivnějším způsobem života, když je humor jeho součástí, tak se to odráží i ve stáří. O stáří se mluví jako o svobodě ‚od‘ a svobodě ‚k‘. To znamená, že spoustu věcí už nemusíte a spoustu ještě můžete.“
Co je to ageismus, který Lucie Vidovičová dlouhodobě zkoumá? A jak by měl vypadat nediskriminační a empatický přístup společnosti k seniorské populaci? Poslechněte si záznam Apetýtu, moderuje Jana Kobylinská.
Související
-
Nebojte se stárnout! Šedá je dobrá, říká odbornice na stárnutí
Lucie Vidovičová patří mezi přední odborníky na problematiku stárnutí, jež se dlouhodobě věnuje. Je autorkou knihy Stárnutí, věk a diskriminace - nové souvislosti.
-
Daniela Kolářová: Energie z přírody přebije pohledy do zrcadla. Stárnutí není podstatné
Herečka Daniela Kolářová oprašuje divadelní texty a začíná chystat zahradu na zimu. Jak se po nucené pauze vrací ke hraní a které filmy v nedávné době natočila?
-
Stárnutí není jednoduché. Dokud je ale člověk zvědavý, neskončil, říká písničkář Jan Burian
Jedním z tabu témat je podle písničkáře Jana Buriana sex lidí nad 65 let. Sám ale o tom, co prožívá, otevřeně zpívá, a občas mu za to stejně staří posluchači poděkují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.