Karpaty a Kopanice

5. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Kopanice je název oblasti lemující jihovýchodní hranici naší republiky a jihozápadní hranici Slovenska, ležící v Bílých i Malých Karpatech. Moravské a slovenské kopaničáry spojují krásné a drsné hory, divoká otevřená povaha a laskavá srdce, ale liší se jich kroje, zvyky, tance, zpěvy i styl hraní.

Centrem moravských Kopanic je Starý Hrozenkov, centrem slovenských Myjava. Jak se žije dnes lidem na obou stranách hranice a co mají společného? A jaký je rozdíl mezi soubory Kopaničár a Kopaničiar? Ve Starém Hrozenkově a na Myjavě natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.