Jihomoravští hasiči s energetiky trénovali záchranu člověka ze stožáru vysokého napětí

Na stožáru vysokého napětí v polích nedaleko Ostrovačic na Brněnsku seděl dnes hasič v reflexním oblečení a v helmě. Jeho kolegové ve spolupráci s energetiky zkoušeli, jak v podobných situacích dostat člověka bezpečně zpátky na zem.

Jihomoravští hasiči s energetiky trénovali záchranu člověka ze stožáru vysokého napětí

„My to nahlásíme na dispečink… takže my budeme čekat na příjezd čety.“ Jeden telefonát a pak už na místo míří jako první energetici, jeden z nich bere do ruky velkou karabinu a tu postupně upevňuje na stožár a stoupá vzhůru, kde je figurant – jeden z členů hasičského záchranného sboru. Po kontrole oznamuje energetik kolegům, kteří stojí pod stožárem, že tahle strana je bez napětí a právě to je pokyn pro hasiče, kteří můžou vylézt nahoru.

Celé záchranné akci svých kolegů přihlíží ze země jejich velitel Tomáš Filip. „Jeden leze nahoru, druhý ho zespodu jistí. Shora si potom odjistí toho druhého, co je na zemi, následně nahoře vytvoří stanoviště a zachrání tu zraněnou osobu.“

Hasiči většinou sundávají člověka, který například uvízne na stromě. Záchrana ze stožáru je spíš výjimečná. Přesto je potřeba ji podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky natrénovat. „Pracují ve výšce zhruba 15-20 metrů, povětrnostní podmínky mohou působit komplikace u těchto typů zásahů. Samotný zásah je pak náročný fyzicky.“

Podobná cvičení aktuálně dělají energetici podle předsedy představenstva společnosti Zdeňka Bauera postupně i v dalších krajích. „Řekněme, že k podobné situaci může docházet jednou za rok. Nejdůležitější je, aby pokud někdo poskytuje záchranu, byl sám v bezpečí.“

Od ohlášení celé události až po okamžik, kdy uvízlý hasič, došlápl zase zpátky na pevnou zem, uplynula zhruba půl hodiny.

autor: Alena Hesová
Spustit audio