Je to parkoviště, nebo není? Nejasné značení plochy komplikuje v Brně-Židenicích svoz odpadu

24. listopad 2020

Hromady odpadu se kupí kolem přeplněných kontejnerů na tříděný odpad na ulici Marie Kudeříkové v Brně-Židenicích. Popeláři se k nim totiž často nedostanou kvůli zaparkovaným autům. Kontejnery stojí na ploše vedle příjezdové cesty k trafostanici. Právě tuto cestu ale někdy blokují odstavená auta. Není totiž úplně jasné, jestli plocha před příjezdovou cestou je, nebo není parkoviště. A neshodnou se na tom ani policisté a strážníci.

„Státní policie tvrdí, že to parkovací místo není a tudíž nám tam nedovolí na zem vyznačit žlutou klikatou čáru. Městská policie naopak tvrdí, že to parkovací místo je a odmítá tam vozy odtahovat,“ shrnuje svůj pohled na věc židenický místostarosta Petr Kunc z TOP 09.

Je to parkoviště, nebo ne? Neshodnou se na tom ani policisté a strážníci

Problém je v tom, že není úplně zřejmé, jaký typ komunikace sporné místo představuje.

„Z tohoto důvodu nemůžeme postupovat represivně. Strážníci v tuto chvíli zjišťují, jaký status tato komunikace má, pokud je například účelovou komunikací. Do té doby budou naše hlídky na místo chodit. Můžeme mít určité podezření, že se řidiči přestupku dopouští, není to ale podložené. Proto podezření potom dořeší správní orgán, kterým je odbor dopravněsprávních činností Magistrátu města Brna,“ říká mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Chodník, parkoviště, komunikace?

To, jestli jde o účelovou komunikaci, chodník nebo parkoviště, je zakresleno v takzvaném pasportu brněnských komunikací. Ten ale v případě plochy vedle kontejnerů podle Petra Kunce neodpovídá skutečnosti. „Tady se bavíme o ploše, která je naposledy evidovaná v roce 1996, tudíž aktuální stav úplně neodpovídá tomu, co je v pasportu uvedeno. Sporným místem je parkoviště a současně že příjezd k trafostanici je chodník.“

Policie České republiky má za to, že plocha není parkovištěm, protože není označená příslušnou svislou dopravní značkou. „Situace může být pro řidiče nesrozumitelná. To stanovení vodorovného dopravního značení, které by řidičům v orientaci pomohlo, je nezbytné uvést do pořádku označením celého parkovacího zálivu včetně svislého dopravního značení,“ vysvětluje policejní mluvčí Pavel Šváb.

Přeplněné kontejnery na tříděný odpad

K tomuto kroku je zapotřebí souhlas odboru dopravy brněnského magistrátu. Ten ale stanoví určité podmínky. „Co se týče žádosti o vyznačení parkovacího místa, tu musí posoudit odbor dopravy vždy s přihlédnutím na organizaci dopravy v daném místě. Přitom probíhá komunikace s projektanty a zástupci policie, na jejímž základě se určí, zda je možné vyznačit jednotlivé parkovací místo anebo upravit větší část ulice,“ říká mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Kámen úrazu

A v tom je kámen úrazu. „Pokud řekneme, že chceme vyznačit legální parkovací místa v nějakém úseku, policie bude chtít, abychom to vyřešili v celé ulici. V tu chvíli tam zmizí všechny, řekněme, ‚pololegální‘ parkovací místa. Tím pádem jich tam bude třetina,“ vysvětluje Petr Kunc.

Vyznačení plochy o velikosti jednoho parkovacího místa, která by umožnila odvoz odpadků, tedy představuje složitý problém pro řadu institucí. Jeho řešení by v důsledku mohlo vést k dalšímu zhoršení situace s parkováním na sídlišti, kde je už teď problém s průjezdností hasičů nebo sanitek.

Spustit audio

Související