Jaký bude osud Bílého domu v Brně? Vedení města chce ukázku modernistické architektury prodat
Už po několikáté za poslední roky začalo vedení Brna jednat o tom, co bude s takzvaným Bílým domem – osmipatrovou administrativní budovou na Žerotínově náměstí. Objekt chátrá a jeho oprava je nutná.
Před dvěma lety o něj projevila zájem Masarykova univerzita, ta si ale nakonec nákup rozmyslela. Vedení Brna se nebrání prodeji – kritici ale chtějí záruku, že nový majitel Bílý dům zachová.
O zachování Bílého domu se zasazují mnozí architekti a historici, a to navzdory tomu, že vznikl v 70. letech jako sídlo Městského výboru Komunistické strany Československa. „Jenom díky tomu měl architekt Spurný peníze na to, aby zkusil udělat něco, co se vymykalo standardům panelové výstavby,“ popisuje opoziční zastupitel městské části Brno-střed z hnutí Žít Brno a ředitel Galerie Architektury Brno Gabriel Kurtis.
Ochránit památku
Kvůli současnému plánovanému prodeji zaslali brněnskému magistrátu dopis také členové české buňky mezinárodního sdružení Docomomo, které se věnuje zachování modernistických budov. Brno podle těchto historiků nemá tolik kvalitních nebo zajímavých objektů, které by reprezentovaly architekturu 60. až 80. let.
Jedním ze způsobů, jak budovu zachovat, je pak její památková ochrana. Podané řízení ale ani nezačalo, popisuje mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. „Z památkového hlediska tato budova zasáhla do architektonické podoby Žerotínova náměstí a proměnila městsko-prostorové uspořádání i tradicí pohledovou strukturu tohoto místa. Nicméně to, že stavba není kulturní památkou, nebrání městu Brnu, aby při případné rekonstrukci objektu, zachovalo i tak důležité architektonické prvky a detaily.“
Nákladná rekonstrukce
Rekonstrukce odhadovaná na stovky milionů korun je ale podle radního pro oblast majetku Roberta Čumy z České pirátské strany pro město příliš nákladná. „V kategorii toho, jaký to význam pro občany města Brna, tak je to zbytný majetek.“ Na magistrátu tak panuje jistá shoda – objekt prodat. Podle jeho slov už město jedná pouze s jedním zájemcem. „Je to velice seriózní nabídka pana Ohniště, kterou zvažujeme.“
Plány Zdeňka Ohniště z firmy Zepiko jasné nejsou, nejistý je také způsob zamýšleného prodeje – dražba nebo nabídkové řízení. „I když to není finálně rozhodnuto, tak za sebe a za Piráty mohu říci, že se nám zdá, že nabídkové řízení bude v takhle exponované věci přijatelnější,“ dodává Čuma. Konkrétní tak zatím není osud budovy, ani samotný odkup.
Podmínky pro budoucího majitele
Minimálně následující roky ale Bílý dům za Červeným kostelem bude stát dál. A to kvůli poliklinice, která v něm mimo kinosál a kavárnu sídlí.
„I kdyby budova změnila majitele, tak lékaři nejpozději do roku 2027 – tak, jak tam dnes jsou – zůstanou, do doby přestěhování na Zahradníkovu,“ dodává náměstek primátorky Petr Hladík z KDU-ČSL. Další podmínkou pro možného budoucího majitele může být ve strany magistrátu také zachování prostoru pro přednášky, promítání a výstavy namísto současného Sálu Břetislava Bakaly.
Související
-
Plýtvání penězi i časem umělců. Architekti kritizují Brno za postup v soutěži na návrh dvojice kašen
Brno podle České komory architektů plýtvalo penězi i časem umělců v soutěži na podobu dvou kašen v centru města.
-
Kolonie Nový dům v Brně je nově na seznamu významných památek Evropského dědictví
Brněnská kolonie Nový dům je nově zapsaná na seznamu významných památek Evropského dědictví. Informovala o tom Evropská komise.
-
Naděje pro „hrušovanskou Tugendhatku“. Zchátralý funkcionalistický klenot chce obec koupit a opravit
V malé obci u Brna stojí funkcionalistický klenot, který by v mnohém předčil i vilu Tugendhat. Dovnitř se ale lidé nedostanou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.