Jak proměnit monotónní zemědělskou krajinu v pestré zalesněné území? Návod na to mají v Šumicích
Ze tří na dvacet – tak se za posledních deset let zvýšil procentní podíl zeleně v Šumicích na Pohořelicku. Podařilo se to díky vytvoření biocenter a biokoridorů na ploše 75 hektarů a vysazením desítek tisíc stromů a keřů.
Projekt je vzhledem k velikosti obce unikátní svým rozsahem, a to i v celorepublikovém měřítku. Šumice se proto přihlásily do soutěže Adapterra Awards, která oceňuje adaptační opatření na změnu klimatu. Porotci tento projekt vybrali mezi 21 finalistů z celého Česka.
Podrobnosti si poslechněte v reportáži!
Související
-
Pokud nám jde o udržení kvality života, musíme mít ve městech stromy, varuje arborista Hora
„Stromy ve městě nepěstujeme kvůli samotným stromům – kdyby nám o ně opravdu šlo, o jejich ,štěstí‘, tak bychom je nevysazovali do ulic,“ říká arborista David Hora.
-
Obnova lesů nabrala tempo. Majitelé vysadili nejvíc stromů od roku 2009
Sází se víc a převažují listnáče. V Pardubickém kraji zmizely kvůli kůrovci celé lesy. Majitelé se postupně škody snaží nahradit. A sázení nových stromků nabírá na tempu.
-
„Všechny modely globálního oteplování se vyplní, teď je na čase věnovat se adaptaci,“ tvrdí odborník
Po celé planetě už zaznamenáváme důsledky klimatické změny a čekají nás měsíce a roky, kdy budou projevy klimatické změny mnohem výraznější. Jsme na to připraveni?
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Landovský: Ukrajina těžko drží frontu, je nutné něco udělat. Trumpův mír na sílu má dnes svou váhu
-
Trump je připraven vyhovět ruským podmínkám, míní generál Macko. Pro Rusko by to byla odměna
-
V Mnichově vjelo auto do protestujících. Nejméně 28 lidí je zraněných, podezřelým je mladý Afghánec
-
Příměří v Gaze by mělo pokračovat. Hamás potvrdil propuštění rukojmí ve stanovených termínech