Host Apetýtu: Stanislava Spinková
Lebretier, Trumpeš, Dallago, Cvetkov... Na Moravě najdeme řadu lokalit, kde se vyskytují poměrně často příjmení cizího původu. Jejich nositelé jsou potomky lidí z různých částí Evropy. Jak lze historicky vysledovat jejich osudy a rozklíčovat počeštěná příjmení pomocí onomastiky, vědy o vlastních jménech? Hostem byla Stanislava Spinková z Ústavu pro jazyk český.
Související
-
Po svatbě si můžeme vybrat z několika variant příjmení
Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.
-
Nepřechylovat cizí ženská příjmení? Jazykovědec nejásá, ale výjimky jsou možné a vhodné
Saša Michailidis se ptá zástupce šéfredaktora Deníku N Lukáše Wernera a Pavla Štěpána z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Repríza z 12. 1. 2023.
-
Proč se jmenuji Cibulka? Význam příjmení vysvětlí moderátorovi známý onomastik
Onomastika je věda, která zkoumá vlastní jména. Jak vznikají a proč přiblížuje v Blízkých setkáních odborník Milan Harvalík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.