Horňácká činovať Mirka Urbana

5. červen 2021

Dříve se používala hlavně na kroje, zástěry, ubrusy nebo povlečení, dnes slouží jako překrásná dekorace. Mimořádný typ tradiční lidové tkaniny z nejjihovýchodnějšího cípu České republiky, takzvaná činovať, se dostal na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje.

Jeden z posledních mužů, který se výrobě této zajímavé tkaniny věnuje, je Miroslav Urban z Malé Vrbky. Tká ručně na archaickém stavu ze začátku 19. století, který zdědil po dědečkovi a naučil to i své tři syny.

Miroslav Urban při práci

Jeho překrásné ornamentální vzory obdivují po celém světě a Miroslav Urban je nenahraditelný i pro folklorní soubory z Moravy a Slovenska, protože dokáže restaurovat staré tkaniny.

Za to všechno dostal od Ministerstva kultury ČR titul "Nositel tradice lidového řemesla". Miroslav Urban je navíc správcem národní kulturní památky větrného mlýna z 19. století v Kuželově.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.